Buse

Erkek Çocuk Boy Kilo Nasıl Hesaplanır?

Erkek çocuk boy kilo nasıl hesaplanır? erkek çocuğu ve kız çocuğunun gelişimi birbirinden farklıdır ve bu nedenle pek çok kişinin hem erkek çocukları hem de kız çocukları için farklı farklı sorular sorduğunu görmekteyiz. İşte tam olarak da bu noktada karşımıza çıkacak olan en önemli soru erkek çocuk boy kilo nasıl hesaplanır olmaktadır ve kız çocuk için de bunu belirli bir spesifik veriye istinaden belirterek sormakta fayda vardır. İlk önce bu noktada karşımıza çıkan şey bebeğin ya da çocuğun kaç aylık ya da kaç yaşında olduğudur. Vücut ağırlığı ile boyun bu noktada son derece büyük bir önemi vardır ve genel olarak kilo cetveli, ideal kilosu olarak gösterilecektir.

 Kısacası en basit şekilde anlatmak gerekirse erkek çocuğunun vücut ağırlığı ile boyunun karesini hesaplamak gerekir ve boyunun karesine bölünerek ideal kilosu ortaya çıkacaktır. Bu sayede son derece basit bir şekilde boy ve kilo endeksi ortaya çıkar.

Erkek Çocuk Boy Kilo Nasıl Hesaplanır?
Erkek Çocuk Boy Kilo Nasıl Hesaplanır?

 12 Yaşındaki Erkek Çocuğunun Boyu Kaç Olmalı?

 Anne ve babaların çocuklarının boy ve kiloları ile ilgili olarak birtakım endişeler içerisinde olduğunu görmekteyiz. Bu sebepten dolayı da çok sık sorulan bir soru olarak 12 yaşındaki erkek çocuğunun boyu kaç olmalı gibi bir konuda yorum yapmak çok önemlidir. Ancak bu noktada kilo ile boy arasındaki önemli oranı da kaçırmamak gerekir.

 Genel olarak ebeveynlerin böyle bir endişesi olsa da çocukların gelişimi ile ilgili ciddi bir sorun olması halinde doktor kontrolleri bunu belirleyecektir. Tam da bu nedenden dolayı mutlaka çocukların gelişimini takip etmek için mutlaka doktor kontrolünden geçirmekte fayda vardır ve sürekli olarak periyodik düzende bir muayene edilmeleri son derece büyük bir önem taşır.

 12 yaşında bir çocuk için eğer erkek çocuğu ise 150 santim olması gerekir ve 2008 yılının verilerine göre belirtilen durum tam olarak ülkemiz için doğumdaki boyunun 3 katına ulaşması gerektiğidir. Türkiye için böyleyken daha farklı bir ülke için daha farklı bir sonuç alınacaktır ve ırklara göre boy uzunluğu ve gelişim farklılık gösterecektir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak böyle bir soruya yanıt vermek için hangi ülkeden bir çocuğun 12 yaşında kaç kilo olması gerekir ya da kaç santim boya ulaşacağını belirtecek olmak çok daha önemlidir.

Erkek Çocuk Boy Kilo Nasıl Hesaplanır?
Erkek Çocuk Boy Kilo Nasıl Hesaplanır?

 12 yaşındaki Kız Çocuğunun Boyu Kaç  CM Olmalı?

 Türkiye’de erkek çocuklarının boyu son derece büyük bir önem taşımaktadır ama kız çocukları için de bol çok önemlidir. Tabii ki de geçmiş yıllarda kız çocuklarının boyunun bu kadar önemli olmadığını görmekteyiz ama günümüzde aileler kız çocuklarının da boyunu önemsemek dedik ve bu nedenle 12 yaşındaki kız çocuğunun boyu kaç cm olmalı gibi bir soru gündeme gelecektir. Bu aşamada kız çocuklarının bu yaşlarda boyunun 153 santim gibi bir boyuta varması günümüzde son derece normaldir ama 163 bile şu anki verilere göre karşımıza çıkan sonuçlar arasında yer almaktadır. Bu da demek oluyor ki gün geçtikçe çocukların boyları, yaşlara göre gelişme kapsamında çok daha uzun bir hale gelmektedir.

 Çocuğun Büyüyünce Boyu Kaç CM Olacak?

Çocuğum büyüyünce boyu kaç cm olacak diye sorulan sorular ebeveynler tarafından sık sık gündeme getirilmelidir ve çocukların kız da olsa erkek de olsa boyları takip edilmelidir. Anne ve babaların genel olarak bu tür konularda endişeleri olmaktadır ve bunun için çocukların boylarının ilk başta genetik bir öneme sahip olduğunu belirtmesi fayda vardır. Eğer ki bir çocuğun boyu anne ve babasının boyuna göre düşünülmezse hayal kırıklığı söz konusu olacaktır. Ve kızlar için ergenlik döneminde 6 ile 11 santim erkeklerin ise 13 santim ya da 7 veya 8 santim gibi uzamaları beklenir.

 Eğer ki bir çocuğun boyunun ergenlik döneminde doğru bir şekilde uzaması bekleniyorsa mutlaka doğru bir beslenme planı hazırlanmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenme ile ve spor yardımıyla çocukların boyu normalden biraz daha uzun bir hale gelebilir. Bu sebepten dolayı da ebeveynlerin mutlaka dikkat etmesi gerekir. Bu aşamada böyle ilgili bir sorun tespit edilmişse önceden doktora görünmesi gerekli olacaktır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın