Strese İyi Gelen Gıdalarla Stresten Kurtul!

strese iyi gelen gıdalar
strese iyi gelen şeyler

Kimse stresli olmak istemez ama ne yazık ki stres hayatımızın önemli bir parçası. Gün içinde stres olmuyorum diyen var mı? Herkes bir şekilde stres anını evde, okulda, işte trafikte dahi yaşayabiliyor. Peki strese ne iyi gelir? Strese iyi gelen şeyler arasında uzmanların tavsiye ettiği ve tüketmemiz gereken bazı gıdalar mevcut. Belki de çoğu zaman hali hazırda tükettiğimiz bu bitki ve meyvelerin ruhsal gerginliği azaltıp strese iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Adaçayı

Gün içinde strese iyi gelen bitkiler, çaylar arasında adaçayı önemli bir yere sahip. Ayrıca adaçayının sinirleri yatıştırdığı ve depresyona da iyi geldiği söylenmekte. Yatmadan önce bir bardak adaçayı içmek rahat bir uyku çekmenizi de sağlayacak. En önemlisi ise ertesi gün sizi daha stressiz bir güne hazırlayacaktır.

Avokado

Avokado meyvesinin çok sık evlere girdiğini söylemek doğru olmaz. Ancak gerginlik ve stresten kurtulmak istiyorsanız avokado yiyebilirsiniz. Günde sadece 1 tane avakoda yemek genel anlamda sağlığınızı da korumanıza yardımcı olacaktır. Hatta kilo vermek isteyip stresli bir hayata sahipseniz diyet listenize avokadoyu mutlaka ekleyin.

İlgili Yazı: Atkins Diyeti İle Zayıflama

Muz

Meyvelerden bahsetmişken muzun da strese iyi gelen meyveler arasında olduğunu söylemek gerekiyor. Muzun mutluluk hormonu tetiklediği yıllar önce yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştı. Tıpkı avokadoda olduğu gibi gün içinde zinde kalarak stresten uzak durmanızı sağlayacaktır.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği tüketimi genellikle çerez sınıfında olmasından dolayıdır. Ancak kabak çekirdeği faydaları pek çok derde deva ve en başta stres ve panik halinden kurtulmanıza yardımcı oluyor. Sadece stresli ve gerilim duyduğunuz anlarda yiyeceğiniz bir kase kabak çekirdeğisizi kısa bir süre içerisinde sakinleştirecektir.. Stresten kurtulmak ve stressiz bir hayat için akşamları bir avuç kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

Çikolata

Belki de bizi stresten kurtarıp kısa sürede mutluluk veren yiyeceklerin başında çikolata geliyor. Ancak çikolatayı sona saklamamızın bir sebebi var tabi! Çünkü fazla tüketimi kilo alımına ve şeker bağımlılığına yol açmakta. Stresten kurtulmak için tüketeceğiniz çikolatayı aşırıya kaçmadan yemeye özen gösterin.

İlgili Yazı: Stres Göbeği Nasıl Erir?

Son güncelleme 11 Kasım 2021