içinde

Solunum Yetmezliği Neden Olur?

solunum yetmezliği nedirPin
solunum yetmezliği neden olur belirtileri nelerdir

Tıbbi tanım olarak solunum yetmezliği vücudun oksijen almada yetersiz kaldığı yani nefes alıp vermede zorlandığı bir durumdur. Vücut yeteri kadar oksijeni kendi başına üretemediğinde solunum durmasına hatta ani ölümlere bile sebebiyet vermektedir. Bu durumda vücuda çok ciddi zararlar vermektedir. Nefes alıp vermede zorluk daha çok sigara içen koah hastalarında, astım, kronik akciğer rahatsızlıkları ile beraber görülmekte birlikte soba zehirlenmeleri, zatürre gibi rahatsızlıklar sonrasında da görülebilmekte. Solunumda yetmezlik sonucu atar damarda bulunan oksijen seviyesi azalmakta ve karbondioksit seviyesi yükselmektedir.

Solunum Yetmezliği Tipleri

Tip I (Hipoksemik) ve Tip II (Hiperkapnik) olmak üzere toplam iki tür solunum yetmezliği hastalığı bulunmaktadır.  Hastanın kan dolaşımındaki oksijen azaldığında Tip I hastalığı söz konusudur. Yine hastanın kan dolaşımındaki karbondioksit seviyesi arttığında Tip II hastalığı söz konusudur. Ayrıca bu iki tip hastalıkla aynı anda görülebilmektedir. Solunum sıkıntısı çekmek rahat nefes alamamak oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Böyle bir durumda erken müdahale hayat kurtarmaktadır. Çünkü erken teşhis edilen solunum hastalıkları tedavi edilebilmekte ve kişi tekrardan eski sağlıklı günlerine geri dönebilmektedir. Bazı geç kalınmış durumlarda ise başka soluma tedavi yöntemleri ile birlikte hastaneye yatış söz konusu olabilir.

Korona virüsün ciddi solunum yetmezliğine yol açtığı gözlemlenmektedir.

solunum yetmezliği belirtileriPin
Solunum yetmezliği belirtileri

Solunum Yetmezliği Belirtileri Neler?

Nefes alıp vermede zorlanma zamanında müdahale edilmediğinde beraberinde çok daha sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Akciğer ödemi, KOAH, korona virüs, zatüree, astım, kas hastalıkları, beyin hasarları, ilaç zehirlenmeleri, omurilik hasarları hatta obezite rahatsızlıkları bile solunum yetmezliğinin yaşanmasında oldukça büyük etkenlerdir. Solunum yetmezliği belirtileri ise şu şekildedir;

 • Nefes darlığı
 • Öksürük
 • Hırıltılı öksürük
 • Göz, ağız, tırnak ve ciltte görülen mavimsi renk yani bir diğer adı ise siyanoz
 • Hızlı hızlı soluk alma
 • Aşırı baş ağrısı
 • Düzensiz kalp atışları
 • Yüksek tansiyon
 • Panik atak, kafa karışıklığı
 • Kas seğirmeleri
 • Bayılma, nöbet
 • Uyku hali ve uyuşukluk

İlgili Yazı: Biontech Aşısı Yan Etkileri

Yukarıda saydığımız tüm belirtiler son derece ciddidir. Bu belirtileri yaşayan insanların kesinlikle doktora gitmesi ve gerekli tüm tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Şiddetli ve ağır olmayan bazı belirtiler tedavi sonrası tamamen geçebilir. Soluma yetmezliğinde aşırı sigara tüketimi akciğerlere ciddi zarar verdiğinden öncelikle bu alışkanlıktan kurtulmak gerekir. (Bkz: Solunum sistemi) Daha ciddi solunum sıkıntılarında ise medikal tıbbi cihaz satan firmaların ürettiği solunum ve oksijen cihazlarından destek alınmaktadır. Birçok firma solunum ve oksijen problemi yaşayan hastalar için özel olarak cihaz temin etmekte ve sonrasında da tüm süreci yakından takip etmektedir.

solunum yetmezliği tedavisiPin
Solunum yetmezliği oksijen tedavisi

Oksijen ile Solunum Yetmezliği Tedavisi

Solunum yetmezliğinde oksijen tedavisi, oldukça önemlidir. İleri derecede nefes yetmezliği yaşayan hastalarda oksijen cihazından destek alınması gerekmektedir. Özellikle ilaç tedavisinden olumlu sonuç alamayan hastalarda bu cihazlardan sıklıkla yararlanılmaktadır. Oksijen tedavisi hastanede olabileceği gibi doktorların görüşüne göre evde de uygulanabilmektedir. Ev tipi oksijen cihazları sayesinde evinizde konforlu bir şekilde tedavinizi sürdürebilmeniz mümkündür. Özellikle oksijen seviyesi fazlasıyla düşük olan hastalarda bu cihazların uygulanması kesinlikle büyük önem taşımaktadır. Oksijen cihazlarının yanı sıra ventilasyon ve mekanik ventilasyon da diğer tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Hastanın nefes alıp vermede yetersizlik seviyesine göre bu tedavi yöntemleri arasından en doğrusu seçilmektedir.

YouTube video

Kronik solunum yetmezliği ciddi bir hastalıktır ve muhakkak tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Ventilasyon tedavisi, burnu ve ağız bölgesini kapatacak şekilde yüze yerleştirilen maske ile uygulanan tedavi yöntemidir. Buradaki amaç maske yardımı ile solunum sıkıntısı çeken hastaya oksijen vermektedir. Mekanik ventilasyon ise daha ağır durumlarda yani hastanın kendi kendine nefes alamadığı durumlarda tercih edilmektedir. Solunum yetmezliğinde oksijen tedavisinin yetmediği durumlarda mekanik ventilasyon tedavisinden yardım almak gerekmektedir. Bu tedavi yönteminde trakeostomi veya entübasyon tüpü kullanılmaktadır.

Son güncelleme 12 Haziran 2022