Sodyum Bikarbonatın Faydaları Nelerdir?

sodyum bikarbonatin faydalari
sodyum bikarbonatin faydalari

Sodyum bikarbonat (soda) özünde doğal mineraller içeren, günümüzde sıklıkla tükettiğimiz bir bileşen. Tarihçesine baktığımızda Eski Mısır’da temizlik etken maddesi olarak kullanılan sodyum bikarbonat günümüzde mutfağımızda daimi yer edinen bir malzeme haline geldi. Dahası sodyum bikarbonatın sporcuların performansına olumlu yönde etki ettiği araştırmalara da yansımış durumda. Peki sodyum bikarbonatın faydaları neler, bu kadar ucuz bir ürünün gerçekten spor performansına etkisi var mı, gelin beraber inceleyelim.

Sodyum Bikarbonatın Faydaları

Sodyum bikarbonatın faydaları arasında belki de en önemli faydası doğal alkali özelliğiyle vücuttaki asit oranını aşağı çekerek asit dengesini düzenlemesidir. Vücuttaki pH dengesi sodyum bikarbonat sayesinde istenen seviyelere gelirken genel vücut sağlığı da bu sayede olumlu etkilenir.

Fiziksel aktivite esnasında kaslarda laktik asit birikimi oluşur. Bu durumda sodyum bikarbonat adeta bir kurtarıcıdır. Bununla beraber yapılan araştırmalar sonucu yüksek yoğunluklu dayanıklılık gerektiren farklı aktivite ve egzersizlerde, sodyum bikarbonat kullanan sporcu grubunda plasebo gruba göre %2-24 oranında bir performans artışı gözlemlenmiştir.

  • Böbrek fonksiyonlarına ve gelişimine olumlu etkisi vardır
  • Gut hastalığı tedavisinde fayda sağlar
  • Vücuttaki ekstra ödemi ve asidi yok etmeye yarar
  • Sivilcelere iyi gelir (yoğurt ve limonlu su ile beraber ciltte bekletilerek)
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir
  • Saç ve cilt sağlığına olumlu katkı sağlar
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır
  • Mide ekşimesi ve mide yanması gibi problemlere iyi gelir

Ayrıca sodyum bikarbonatın düzenli kullanılması durumunda dolaylı yoldan da olsa zayıflamaya yardımcı olur, fayda sağlar. Bu faydanın arkasında alkali özelliğiyle vücuttaki toksik maddeleri atarak sağlıklı şekilde ödem atımına yani tartı üzerinde zayıflamaya yardımcı olması yatmaktadır.

Ne Kadar Sodyum Bikarbonat Kullanmalıyım?

Performans artışı için antrenmandan 30-40 dk. önce kilo başına 0,3 gr kullanılması tavsiye edilir. Ancak kullandığınız sodyum bikarbonat mutlaka eczaneden alınmalıdır çünkü mutfakta kullanılan ürünlerde istenen içerik maalesef yoktur. Sodyum bikarbonatı da diğer takviye gıdalarda (supplement) olduğu gibi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Yukarıdaki bilgiler tamamen araştırma ve edinilen tecrübelere dayalıdır.

Son güncelleme 2 Mayıs 2021