Reflü Nasıl Geçer ve Reflüye Ne İyi Gelir?

reflü nasıl geçer reflüye ne iyi gelir

Reflü hastalığı ile başınız dertteyse ve reflü nasıl geçer diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz! Öncelikle reflü nedir, reflüyle gastrit arasındaki fark nedir ve reflü belirtileri nelerdir bundan bahsedeceğiz. Yazının devamında ise reflü neden olur ve reflüyü ne tetikler, reflüye ne iyi gelir, spor yapmak reflüye iyi gelir mi gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız. Öyleyse başlayalım!

Reflü Nedir?

Halk arasında reflü mide yanması, mide ekşimesi olarak bilinse de aslında mide asidinin, mideden yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. İnsanların reflü şikayetleri ise genelde yemeklerin ağza gelmesi şeklinde oluyor. Reflü ağıza gelen acı su ile beraber de tam bir kabus haline geliyor. Bu sebeple yemek yedikten sonra reflü belirtileri ile çok daha sık karşılaştığımızı söyleyebiliriz.

Reflü ve Gastrit Arasındaki Fark

Çok uzun yıllar gastrit ve reflünün aynı hastalık olduğu düşünülmüştür. Ancak gastrit ve reflü birbirinden farklı rahatsızlıklardır. En kısa şekilde reflü ve gastrit arasındaki farkı anlatmak gerekirse; gastrit tamamen bir mide hastalığıdır. Reflü ise midedeki besinlerin geri kaçmasına bağlı olarak yemek borusu, gırtlak ve akciğerlerle bağlantılı bir hastalıktır. Ortak noktaları ise ikisinde de asidin varlığı söz konusudur. Bu hastalıkları teşhis etmek için de mutlaka bir doktora gözükmek gerekiyor.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri genelde en çok göğüste yanma hissi olarak görülüyor. Bununla beraber reflü ağıza acı su gelmesi ise en çok sık görülen belirtiler arasında. Ayrıca göğüs ağrısı, sık boğaz iltihabı, boğazda yumru hissi, yutma güçlüğü ile birlikte kuru öksürük, karında şişkinlik öncelikle sayabileceğimiz reflü belirtileridir. Hıçkırık ve ağız kokusu da reflü sonucunda ortaya çıkan diğer belirtiler arasında.

reflü nasıl geçer

Reflü Neden Olur?

Çoğu insan zaman zaman reflüden dolayı mide yanması ve mide ekşimesi yaşar. Peki reflü neden olur? Fazla kilodan, ağır yemekler tüketmekten, uykuya yakın yemek yemekten, mide fıtığı dediğimiz hiatal herni hastalığından veya tükettiğimiz bazı besinlerden kaynaklı olabilmektedir.

“Reflüyü tetikleyen yiyecekler” nelerdir biraz da bunlardan bahsedelim.

Reflüyü Tetikleyen Yiyecekler

Eğer reflü şikayetiniz var ise alkol ve baharat tüketimini mutlaka azaltmanız gerekiyor. Ayrıca çok sık çay ve kahve içmek reflü hastalığına yol açabilmektedir. Reflüyü önlemek için de asitli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Daha sonra sırasıyla reflüyü tetikleyen yiyecekler;

Çikolata

Kızartmalar

Sarımsak

Soğan

Asitli meyveler (portakal, limon vb.)

Nane

Acı biber

Domates

Reflü Nasıl Geçer?

Aslında reflü nasıl geçer sorusu tamamen yaşam tarzı, yeme içme alışkanlıklarıyla ilgilidir. Reflü hastalarının en büyük şikayetleri de ilginçtir ki yaşam ve uyku kalitesinin düşüklüğüdür. Yaşam kalitemizi artırmak ve reflüye çözüm bulmak için düzenli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite şarttır. Bununla beraber ana öğünler tükettikten hemen sonra sırt üstü uzanmak reflü için tetikleyici bir etkendir.

Reflü için alınacak diğer bir önlem ise küçük ve daha sık öğünler tüketilmesidir. Eğer fazla kiloya sahipseniz bu kilolar fitness ve düzenli spor desteğiyle verilmelidir. Spor yapmak gün içerisinde hareket halinde olmak reflüye iyi gelen alışkanlıklar arasındadır. Uyurken başımızı vücudumuzdan daha yukarda tutmamız reflü açısından iyi olacaktır. Bu yüzden de yüksek yastık tercih edilmelidir. Reflüyü tetikleyen besinlerden uzak durulmalıdır. Aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Reflüye Ne İyi Gelir? Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflü hastalığını yenmek için reflüye iyi gelen yiyecekler tercih etmemiz gerekiyor. O halde reflü hastaları nasıl beslenmeli? Eğer reflü teşhisi konulduysa özellikle yüksek lifli yiyecekler tercih etmelisiniz. Çünkü lifli yiyecekler sizi tok hissettirerek aşırı yeme isteğini azaltır. Örneğin; sabah kahvaltılarında yulaf ezmesi veya tatlı patates, öğlen veya akşam yemeğinizde brokoli, yeşil fasulye ve güç içerisinde yüksek lifli meyveler tüketebilirsiniz.

Asidi az alkali yiyecekler de reflüye iyi gelir ve bu yiyecekleri öğünlerimizde tercih edebiliriz. Çünkü asit oranı yüksek olan besinler reflüyü tetiklemektedir. Örneğin; muz, kavun, karnabahar, fındık ve rezene gibi besinler alkali besinler sınıfındadır.

Reflü sulu yiyecekler tüketerek daha çabuk geçmektedir. Çünkü su içeren besinler mide asidini seyreltir. Bu yiyeceklere örnek verecek olursak; kereviz, salatalık, marul, karpuz vb. yiyecekler reflüye iyi gelir. Süt ve yoğurt tercih ederken az yağlı olmasına özen göstererek tüketmeliyiz. Bunun sebebi sütün içindeki yağ oranı reflüye iyi gelmez ve reflüyü tetikler.

Reflüye iyi gelen yiyecekler arasında tavuk, hindi, balık gibi et ürünleri de bulunur çünkü daha az yağlıdırlar. Protein bakımından da zengin bu yiyecekleri daha çok tercih edebiliriz. Pişirirken de ızgara, buharda veya fırında pişirmeye özen göstermeliyiz. Reflü kaynaklı mide ekşimesi hissettiğimizde kekik ve zencefil çayı tüketerek mideyi rahatlatabiliriz.

Sonuç olarak bu yazımızda sizlere reflü nasıl geçer ve reflüye ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını açıklayarak reflü hastalığı hakkında detaylı bir paylaşım yaptık. Bu yazıda anlattıklarımızı hayatınızda uygulayarak yeme içme alışkanlıklarınızı düzenli hale getirebilirsiniz. Ayrıca doktor kontrolünde uygun diyet ve ilaçlarla reflü hastalığını en sağlıklı biçimde atlatabilirsiniz.

Ayça Gülsüm Erdem

Son güncelleme 26 Şubat 2021