Rafine Şeker Nedir? Rafine Şekerin Zararları Nelerdir?

rafine şeker zararları

Bu yazımızda rafine şeker nedir, rafine şekerin zararları nelerdir detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Özellikle son zamanlarda rafine şekerin zararları duyuldukça insanlar sağlıklı beslenmeye ve rafine şekeri tüketmemeye özen göstermeye başladılar. Öyleyse “rafine şeker ne demek” bunu tam olarak bilelim ve bu konuda bilinçlenelim. Bu arada yazıyı okuduktan sonra rafine şeker hakkında aklınıza takılan soruları ve düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Rafine Şeker Nedir, Zararları Nelerdir?

Rafine şeker, şeker pancarı veya şeker kamışının işlenmiş haline denir. Kristalize şeker olarak bilinir ve basit şeker, sofra şekeri olarak da geçer. Sağlığımıza hiçbir faydası olmayan rafine şekeri günlük hayatta farkına varmadan paketli gıdalardan oldukça fazla tüketiyoruz.

Şekerler, doğal ve rafine şeker olarak ikiye ayrılır. Rafine şeker işlenmiş, yapay şeker olarak da bilinir. Şekeri rafine edilmemiş doğal şeker kaynaklarından (meyve, süt, sebze, bal, pekmez, kuru baklagiller) gibi tüketmemiz sağlığımız için çok daha iyidir. Rafine yani basit şeker olarak bilinen yapay şekerlerin vücuda hiçbir faydası yoktur.

Rafine şekerlere örnek verecek olursak; beyaz şeker, mısır şurubu (HFCS), esmer şeker rafine şeker grubuna girer. Basit şekerin zararları neler aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz. (Ayrıca yüksek şeker belirtileri yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.)

Rafine Şeker Kilo Alımına Neden Olur

Tatlı sevmeyen var mıdır diye sorsak herhalde çok azımız buna katılır. Ancak üzücü bir haber tükettiğimiz tatlıların hepsi basit, rafine şeker içeriyor! Rafine şeker tüketimi kan şekerini yükseltir ve açlık krizlerini doğurabilir. İnsülin seviyesi yükseldikçe rafine edilmiş, basit şeker bize kilo aldırmaya başlar çünkü vücut yağ yakımını durdurur ve yağlanmaya başlar. Meyve suları, gazlı içecekler, bisküviler, kekler aklımıza gelebilecek her türlü paketli gıda ve içecekler rafine şeker içeren gıdalardır. Hazır içecekler (gazlı içecekler, meyve suları) fruktoz ile tatlandırılır. Fruktoz tüketimi vücudumuzda yemek yememizi bırakmayı söyleyen leptin hormonunun direncine neden olur. Bu da yemek isteğini arttırır ve sofra şekeri yani rafine şeker kilo alımına yol açar.

Rafine Şeker Kalp Hastalığı Riskini Arttırır

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi rafine şeker obeziteye sebep olur. Bununla birlikte kolesterol ve yüksek tansiyonda ortaya çıkabilir. Özellikle tüketilen şekerli içecekler atardamarlarda tıkanmaya yol açar. Atardamar tıkanması sonucu da rafine şeker ile kalp krizi riski artar.

Cilt Sorunlarının Sebeplerinden Biri Şeker

Şekerli yiyecekler, kan şekerini hızlı yükselttiğinden rafine şeker sivilce gibi iltihaplanmalara ve yağ üretimine neden olur. Dolayısıyla basit şeker sivilce oluşumunu artırır. Rafine şeker tüketimi vücudumuzun ihtiyacı olan suyun alınmasına engel olur. Cildimiz de bu durumdan etkilenip kurur ve çatlayabilir. Aynı zamanda rafine şeker proteinlerin yapısını da bozduğu için cildimizin parlak görüntüsünü yok eder.

Basit Şeker Depresyona Yol Açar

Basit, rafine şeker kan şekerini hızlı bir şekilde düşürüp yükselttiği gibi enerjimize ve hislerimizi de aynı etkiyi yaratır. Sürekli olarak değişen ruh hali de depresyona sebep olur. Depresyon haline girdikçe yemek yeme arzumuz artar, kilo almakla kalmayıp kendimize her anlamda zarar vermiş oluruz.

basit şeker kilo aldırır

Rafine Şekerin Diğer Zararları

 • Bağımlılık yapar ve bu da şeker tüketiminde kısır döngüye sebep olur.
 • Rafine şeker tüketimi beyaz kan hücrelerinin verimini azaltarak bağışıklığımızı riske atar ve hastalıklara karşı direnmemizi engeller.
 • Diş çürümesine yol açar.
 • Mineralleri yok eder ve vücuttan atılmasına neden olur.
 • Rafine şeker kanser riski oluşturur
 • Özellikle çocuklarda hiperaktiviteye sebep olur.
 • Rafine şeker karaciğer yağlanması yapar
 • Basit şeker tüketimi yaşlanmayı hızlandırır.
 • Rafine şeker kilo alımı yanında özellikle bel bölgesindeki yağların sebebidir.

Rafine şekerin zararlarını öğrendiğimize göre artık tüketimi konusunda daha dikkatli olmanın zamanı geldi. Peki rafine şeker yerine ne geçer, rafine şeker yerine rafine olmayan doğal şekerler nelerdir bunlara bakalım.

Rafine Olmayan Doğal Şekerler

Rafine şeker tüketmemek demek aslında tamamen tatlı tüketmemek demek değildir. Sadece yapay şekerler yerine vücudumuza doğal şekerleri almak sağlığımız için çok daha iyi olacaktır. Örneğin;

 • Bal, içeriğindeki antioksidanlar, vitaminler dahil olmak üzere sofra şekerine kıyasla çok daha fazla besin içeriğine sahiptir. Ayrıyeten sindirimi de daha kolaydır. Bal konusunda dikkat edilmesi gerekenler miktarı ve ısıtılmasıdır. Çünkü ısıtıldığında içeriğindeki faydasını kaybeder. O yüzden tatlılarda kullanırken soğumasını bekleyip en son bal eklemek daha iyi olacaktır.
 • Pekmez, sofra şekerine iyi bir alternatif. Aynı zamanda kansızlığa da iyi gelir.
 • Hurma, lif ve vitamin açısından oldukça zengindir. Kurabiye veya tatlılarda şeker yerine hurma kullanarak tatlandırma iyi bir seçenektir.
 • Akçaağaç şurubu antioksidan, kalsiyum, potasyum, çinko, demir yönünden oldukça zengindir. Bu yüzden sağlık yönünden de şekere göre çok daha iyi bir alternatif olur.
 • Hindistan cevizi şekeri, rafine edilmez yani işlenmez. Bundan dolayı vitaminlerini ve minerallerini kaybetmez, kan şekerinde dalgalanmalara yol açmaz. Sofra şekerinden daha iyi bir seçenektir.

Yukarıda saydığımız doğal şekerlerin de kalorisinin yüksek olduğunu unutmamalıyız ve tüketim miktarına çok dikkat etmeliyiz.

basit şekerin zararları

Rafine Şekeri Azaltmak İçin Öneriler

 • Şekerli içecekler tüketmek yerine su, az yağlı süt tüketmek çok daha iyi olur.
 • Paketli meyve suları yerine meyvenin kendisini yemeliyiz
 • Mısır gevreklerinin çoğunun içeriğinde şeker mevcuttur. Bunları tüketmek yerine yulafın içine meyve ekleyerek sütle tüketmek çok daha lezzetli ve sağlıklı olur.
 • İçeriğinde şeker olan meyveli yoğurtlar yerine sade yoğurdun içine meyve ve tatlandırması için de bal eklemek çok daha faydalıdır.

Bu saydığımız basit ama önemli maddeleri hayatınıza geçirirseniz sağlığınıza büyük fayda sağlamış olacaksınız. Belki bunları yapmaya başladığınız ilk zamanlar zorlanırsınız ama zamanla alışacaksınız ve rafine şekerden uzaklaşacaksınız

Sonuç olarak, bu yazımızda rafine şeker nedir, rafine şekerin zararları nelerdir detaylı olarak bahsettik. Yazıyı okuyup rafine şekerin zararlarını öğrendikten sonra aynı şekilde rafine şeker tüketmeye devam edecek misiniz? Rafine şeker size anlık olarak mutluluk verse de sonrasında getirdiği kilolarla sizi strese sokacak ve pişmanlık hissettirecektir. Rafine şekeri tamamen hayatınızdan uzaklaştırdığımızda, kan şekeri dengeli olacak, ruh halimiz sürekli değişmeyecek ve daha bir çok hastalığın önüne geçmiş olacağız. Bugün o adımı atıp ve rafine şekeri hayatımızdan çıkaralım!

Ayça Gülsüm Erdem

Son güncelleme 17 Mart 2021