Probiyotik Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

probiyotik ne işe yarar

Probiyotiklere artık herkes aşina olmuş durumda, ancak probiyotik ne işe yarar dediğimizde durum aynı mı? Son zamanlarda probiyotikli yoğurtlar ve diğer probiyotik içeren gıdalar ile probiyotiklerin önemi git gide artmış durumda. Biz de bu yazımızda probiyotikler ne işe yarar, probiyotiklerin faydaları, probiyotikli besinler neler bunlardan bahsedeceğiz.

Probiyotik Ne İşe Yarar?

Probiyotikler, bağırsaklarımızda doğal olarak yaşayan faydalı canlı bakteri, mikroorganizmalardır. Probiyotiklerin ana görevi bağırsak sağlığımızı koruyarak, bağışıklığımızı güçlendirmektir.

Dost bakteri olan probiyotiklerin ne işe yaradıkları ise sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamız için kötü bakterilerle savaştıklarında ortaya çıkmakta. Düzensiz beslenme, kabızlık, ishal, ilaç kullanımı gibi sebeplerden dolayı vücudumuzda yararlı bakterilerin sayısı zamanla azalır. Doğal olarak yoğurt, kefir, turşu gibi fermente gıdalarda bulunan probiyotikleri tükettiğimizde ise yararlı bakteri olan probiyotikler vücuda nüfuz eder ve tüm bu olumsuzluklardan kurtulmuş oluruz. Bilimsel olarak yararları kanıtlanan probiyotiklerin vücuda faydaları neler biraz daha detaylı inceleyelim.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Yararlı bakteri olarak geçen probiyotikler ne işe yarıyor öğrendikten sonra biraz da probiyotiklerin faydaları neler onlardan bahsedelim. Probiyotiklerin ne gibi faydaları vardır sıralayacak olursak:

 • Bağırsaklarımızdaki zararlı bakterilerin yerini alır, faydalı bakterileri artırır.
 • Sindirim sistemini düzenler, ishalin ve kabızlığın tedavisinde rol oynar.
 • Besin alerjisi oluşumunu önlemede yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kilo kaybına yardımcı olur.
 • Ruh halimizi olumlu yönde etkiler.
 • Daha sağlıklı bir cilt olmasına yardımcı olur, yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Kötü kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı olur.

Doğal Probiyotik İçeren Besinler

Peki bu kadar faydası olan probiyotikleri doğal yoldan nasıl alabiliriz? Tabi ki doğal probiyotik içeren besinler, gıdalar tüketerek. Bu besinleri diyet yapıyorsanız diyetinize ya da beslenmenize kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Probiyotik içeren besinler neler, aşağıda sizler için sıralıyoruz:

 • İyi bir probiyotik kaynağı olan yoğurt aynı zamanda D vitamini içeriği sayesinde kemik sağlığımız de için çok yararlıdır. Laktoz intoleransı olan kişiler için uygundur.
 • Yüksek probiyotik içeren gıdalar arasında kefir de yer alıyor. Tatlı bir başlangıç yapmak isterseniz meyvelerle çok lezzetli olan kefir aynı zamanda sindirim sorunlarına da yardımcı oluyor. Yoğurttan daha iyi bir probiyotik kaynağıdır.
 • Lahana turşusu probiyotik içeriğinin yanında lif bakımından da zengindir. Ayrıca vitamin, mineral ve antioksidan yönünden de zengindir.
 • Ayran da probiyotik içeren gıdalar arasında yer alır. Özellikle son zamanlara marketlerde probiyotikli ayrana rastlamışsınızdır.
 • Probiyotik içeren meyveler; elma, şeftali, hurma, muz, karpuz, nar, kurutulmuş meyveler.
 • Probiyotik içeren sebzeler; yer elması, soğan, pırasa, sarımsak, pancar,bezelye
 • Bazı peynir çeşitleri de probiyotik içerir (cheddar, mozzarella, süzme peynir gibi).
 • Probiyotik içeren baklagiller; nohut, barbunya, kuru fasulye, mercimek, soya fasulyesi gibi.
 • Ayrıca kaju ve antep fıstığı probiyotik içeren kuruyemişler arasında sayılır.

Saydığımız besinlere bakacak olursak aslında gün içerisinde tükettiğimiz besinlerle vücudumuza probiyotik almaktayız. Özellikle antibiyotik kullandığımız dönemler probiyotik kaynakları tüketimimize daha da dikkat etmemiz gerekiyor. Bu dönemlerde probiyotik takviyesi alabiliriz. Çünkü antibiyotikler bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin sayısını azaltarak onlara zarar verebilir.

Probiyotik ve Prebiyotik Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu kişinin kafası probiyotik ve prebiyotik nedir, farkları nelerdir konusunda oldukça karışık. Oysaki ki prebiyotik ve probiyotik birbirinden farklı iki kavramdır. Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilere probiyotik, bu yararlı bakterileri besleyen bileşiklere ise prebiyotik denir. Prebiyotikler, aktif olmayan yararlı bakterileri aktif hale getirir, onların gelişmesine yardımcı olur. Bu dediğimizden de anlaşılacağı gibi prebiyotikler olmadan probiyotikler işlevlerini yerine getiremez.

Prebiyotik içeren gıdalar konusundan da kısaca bahsedelim. Prebiyotik içeren besinler; patates, enginar, karahindiba, yulaf, buğday, soğan, sarımsak gibi yiyeceklerdir. Bu besinleri de yukarıda saydığımız probiyotik kaynakları ile tükettiğimizde vücudumuzdaki probiyotiklerin faydaları artmış olur.

Sonuç olarak probiyotikler ne işe yarar, prebiyotik, probiyotik faydaları nelerdir, probiyotik içeren besinler hangileridir sizlere aktarmaya çalıştık. Daha önce de belirttiğimiz gibi sağlık açısından probiyotikleri mümkün olduğunca doğal yoldan, yetersiz kalıyorsa probiyotik takviyelerle tüketmemiz gerekiyor. Özellikle pandemi döneminde beslenmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. (Bkz: Covid-19 beslenme önerileri) Probiyotikler Covid-19’un yarattığı bağışıklık çöküşü, yoğun antibiyotik kullanımı sonucu sindirim ve bağırsak sorunları gibi olumsuz etkileri önlemede faydalı olacaklardır. Dolayısıyla tüm bu rahatsızlıkları en aza indirmek için de probiyotik kullanımına özen göstermemiz gerekiyor. Sağlık ve sporla kalın.

Son güncelleme 9 Mart 2021