Pilates Faydaları Neler? Madde Madde Açıklıyoruz!

pilates faydalaro
Pilatesin Faydaları

Özellikle kadınların daha çok tercih ettiği ve üzerine araştırdığı pilates faydaları konusunu merak ettiğinizi biliyoruz. Öyleyse vakit kaybetmeden size pilates yapmak için geçerli 8 farklı neden sayalım!

Pilates tüm kas gruplarını çalıştırır

Pilatesin faydaları arasında en bilineni tüm kas gruplarını çalıştırmasıdır. Özellikle aletli reformer pilates yaparken tüm kaslarınızın çalıştığını hissedeceksiniz.

Yağsız bir vücuda sahip olabilirsiniz

Kadınlar için pilates en iyi egzersizlerden biridir. Pilatesin karakteristik bir özelliği, genellikle klasik fitness derslerinde yer almayan derin kasları çalıştırma yeteneğidir. Ayrıca pilates faydaları arasında kas dayanıklılığı artışı da vardır.

Sağlıklı bir uyku garantisi

Pilates eğitimi, gevşemeyi amaçlayan çoğu meditasyon uygulamasında var olan duyulara ve doğru nefes almaya odaklanma ile karakterize edilir. Bu eğitim rejimi, duygusal durumu dengelemeye yardımcı olur ve sağlıklı ve keyifli yorgunluğu teşvik eder. Pilates sonrasında bu da size kaliteli ve tam uyku verir.

Pilates herkese göre uyarlanabilir

Herkes pilates yapabilir. Yaş, cinsiyet veya fiziksel uygunluk önemli değil. Çünkü pilates yaparken hareketlerinizi her türlü kısıtlamaya uyarlayabilirsiniz. Varisli damarlar ve diyabet bile pilates için sorun değildir. Hatta tam tersine pilates faydaları sayesinde kendinizi hastalıklara karşı daha iyi hissedeceksiniz.

pilatesin yararları
Pilates esneklik kazandırır ve kasları güçlendirir

Vücudunuzu anlamayı öğreneceksiniz

Yoga egzersizleri gibi pilates yaparken de kaslarınızı ve bedeninizi çok iyi hissedersiniz. Pilates yaparak sadece karnınızı ve poponuzu şekillendirmeyi, sırtınızı dikleştirmeyi değil, doğru nefes almayı ve vücudunuzu tam olarak kontrol etmeyi de öğreneceksiniz.

Hormonları canlı tutar

Pilates yapmak, endokrin sisteminin işleyişini iyileştirir. Evde pilates yapmak pelvik taban kaslarını iyi çalıştırır. Dolayısıyla bu bölgedeki rahatsızlıklarınızı giderir.

Pilates düz bir karın için en iyi çözümdür

Pilates sarkık bir mide ile baş etmenin en iyi yollarından biridir. Bunun nedeni, bu tekniğin, iç tabakadan eğik karın kaslarına kadar, tüm kaslarınızı çalıştırmanıza izin vermesidir. Ayrıca metabolizmayı iyileştirme üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Koordinasyonu geliştirir

Pilates hareketleri core kaslarını mükemmel bir şekilde çalıştırır. Pilates eğitiminde, insanlar dikkatlerini vücudun belirli bölgelerine odaklamayı öğrenirler.

Son güncelleme 2 Ağustos 2021