içinde

Pesketaryen Diyet Nedir? Neden Pesketaryen Diyet?

pesketaryen diyet nedirPin

Pesketaryen diyet nedir daha önce duymuş muydunuz? Bu yazımızda son dönemde adını sıkça duymaya başladığımız pesketaryenlik ve pesketaryen diyeti hakkında konuşacağız. Ayrıca neden pesketaryen diyet seçmeliyiz, pesketaryen diyet nasıl yapılır, pesketaryen ne yer, pesketaryen diyet listesi gibi detayları bu yazıda bulabileceksiniz.

Pesketaryen Diyet Nedir?

Pesketaryen diyet aslında vejetaryen beslenmeyle küçük farklılıkları olan, vejetaryen diyete çok benzeyen bir diyet türüdür. Vejetaryen beslenmeden farkı ise deniz mahsullerinin dahil olmasıdır. Yani pesketaryen diyette balık ve deniz ürünleri yer alıyor ama diğer et ürünlerini vejetaryen diyette olduğu gibi tüketmiyoruz. Bununla birlikte bir diğer fark kişiden kişiye göre değişmekle beraber pesketaryen beslenmede yumurta ve süt de tüketilebilmektedir. Özetle pesketaryen beslenme vejetaryen beslenmenin bir alt türüdür diyebiliriz. (Diğer vejetaryen beslenme türleri nelerdir bu yazımızda bulabilirsiniz.)

Neden Pesketaryen Diyet?

Peki insanlar neden pesketaryen diyeti seçiyor? Bunun cevabının birkaç sebebi vardır:

 • Sadece bitki bazlı olan diyetlerde protein, B12 veya çinko gibi eksiklikler ortaya çıkabilir. Bu yüzden pesketaryen diyet listesine balık ekleyerek bu eksiklikleri en aza indiririz. Çünkü balığın içeriğinde Omega-3, protein ve B12 bulunur.
 • Pesketaryen diyette kilo kaybı da daha hızlı olur. Genelde sebzeler kalori bakımından düşük olduğu ve balığın içerdiği yağlar sağlıklı yağ kaynakları olduğu için kilo verme süreci başlamış olur.
 • Pesketaryen beslenme seçiminde bir diğer sebep ise çevresel etkilerdir. Çünkü diğer et gruplarına göre balığın karbon ayak izi daha düşüktür. Bu da çevreye daha az zarar verir.
 • Etik değerleri açısından bakacak olursak: Hayvanların yemek için öldürülmesine karşı olma durumu peskateryenlikte balığın aşırı avlanmasına karşı olma durumuyla örtüşmektedir.

Pesketaryen Ne Yer?

Pesketaryenler neler yer, pesketaryen diyette ne yenir sorusu yeni başlayacaklar için oldukça önemli. Şimdi size pesketaryen diyette neler yenebilir hemen sıralayalım:

 • Balık ve kabuklu deniz ürünleri
 • Tahıl ürünleri,
 • Baklagiller,
 • Sağlıklı yağlar (zeytin yağı, hindistan cevizi yağı)
 • Tohumlar (keten tohumu, chia, kinoa vb.)
 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Kuruyemişler (ceviz, badem vb.) gibi besinler pesketaryen beslenmede tüketilebilir.

pesketaryen diyet listesiPin

Ayrıca pesketaryen diyette yumurta ve süt tüketimi kişiden kişiye değişen bir konudur. Ancak katı bir pesketaryen genelde yumurta ve sütü diyet listesine eklemeyi tercih etmez.

Pesketaryen Diyetin Faydaları ve Zararları

Pesketaryen beslenmede balık ve sebze ağırlıklı beslendiğimiz için hem proteini hem de Omega-3’ü yoğun şekilde alırız. Ayrıca pesketaryen diyet yaparken tükettiğimiz besinler genelde sebze olduğu için posa bakımından zengindir. Kabızlık, şişkinlik, gaz gibi problemlerin önüne geçer. Bununla birlikte kan şekerinin dengede kalmasını sağladığı için pesketaryen diyet hızlı kilo verme ve zayıflama noktasında bize yardımcı olur.

Pesketaryen diyetin sağlığa zararı olmasa da doktor ve uzman diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekir. Çünkü herhangi bir hastalığı olan ya da kırmızı et tüketmesi gereken kişiler için pek uygun olmayabilir. Ayrıca balık ağırlıklı bir diyet olduğu için civa konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü civa tehlikeli bir toksindir. Bu konuya dikkat ederek balık tüketmeliyiz.

Pesketaryen Diyet Listesi

Pesketaryen diyete başlamak isteyen kişiler için pesketaryen diyet listesi ile gün içerisinde tüketebilecekleri örnek besinlerden bahsedeceğiz. Kişinin kilosuna, boyuna, cinsiyetine veya hastalıklarına göre değişeceği için miktar belirtmiyoruz.

Kahvaltı: Eğer yumurta tüketmeyi tercih ediyorsanız haşlanmış yumurta, bol yeşillik, zeytin ve tam tahıllı ekmek. Eğer yumurta tüketmiyorsanız avakadolu tost tüketebilirsiniz. Tatlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız meyveli smoothie ile güne başlayabilirsiniz.

pesketaryen beslenmePin

Ara öğün: Sade veya meyveli yoğurt, elma, kuru meyve, portakal, ceviz, badem, kahve çeşitleri, bitki çayları

Öğle yemeği: Izgara balık, haşlama sebze, somon balığı, salata türleri, çorba gibi besinler

Akşam yemeği: Kurubaklagiller, pirinç veya bulgur pilavı, karides ya da diğer deniz ürünleri yanında salata

Özetle pesketaryen diyet nedir, pesketaryen beslenmede neler yenir, pesketaryen diyetin faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgileri sizle paylaştık. Pesketaryen diyeti uygulamadan önce tavsiyemiz herhangi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktor ve bir diyetisyenle görüşmenizdir. Sağlık ve sporla kalın!

Ayça Gülsüm Erdem

Son güncelleme 8 Mart 2021