Otofaji ile Hücrelerimizi Nasıl Yenileriz?

Otofaji nedir ne demek
Otofaji nedir, otofaji ne demek hücre yenileme

Kendi kendini yeme anlamı taşıyan latince sözcük otofaji hücredeki hasarlı bileşenleri yeni hücrelerin oluşumu için yeniden kullanmayı içeren doğal bir tazelenme sürecidir. Bu sürecin temel mantığını anlayarak vücudunuzu doğal geri dönüşüm programına dahil edebilirsiniz. Peki otofaji tam olarak nedir, ne anlama gelir, vücuda faydaları nelerdir, otofaji diyeti ile hücre yenileme sürecini hızlandırabilir miyiz?

Otofaji Nedir? Vücuda Faydaları Neler?

Biyolojik süreç evrelerine geçmeden önce otofajinin sağladığı faydalara bakmakta yarar var:

  • Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltır
  • Besinlerin enerjiye dönüşümünü iyileştirir
  • Toksikleri ortadan kaldırır
  • Vücuttaki iltihabi azaltır
  • Sinirlerin aktivitesini iyileştirir
  • Bağışıklık sistemi destekler ve kanserli hücreleri öldürür
  • Yaşlanan hücreleri tazeler ve yeniler

Otofaji Süreci Nasıl Uygulanır?

otofaji süreci hücre yenileme
Otofaji ile hücre yenilemek

Hücre içerisindeki sıvı olan sitoplazma ve organeller geri dönüşüme uğrar ve yenilenir. Zarar gören hücre parçaları kendi kendine iyileşir. Vücudun yenilenme sürecine geçmesinde pankreas tarafından üretilen ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde önemli olan hormonlar olan insülin ve glukagon önemli görev üstlenir. Hücre parçalarını yeni proteinlerin oluşumunda yeniden kullanılabilecek amino asitlere ayırır.

Yemek yedikten sonra vücudunuz insülin salgılarken, oruç tutmak kan şekeriniz düşmeye başladığından glukagon salınımına neden olur. Glukagon, vücudunuza kan şekerinizi yükseltmek için karaciğerinizde glikojen kullanması için sinyal verir.

4 Adımda Otofaji Döngüsü

Vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için aşağıdaki süreçlerden herhangi biri veya hepsi bir arada sürece dahil olabilir. Bu adımlar hücrelerin farklı mikroorganizmalarla olan yenilenme sürecini anlatır.

Otofaji Nedir Ne Demek
Otofajk süreç nasıldır?

1. Ayrıştırma

2. Birleşme

3. Değiştirme

4. Kullanma

Yukarıdaki evreleri birbirinden bağımsız olarak gerçekleşebilir. Ancak araştırmalar bu süreci tetiklemek ve hücresel yenilemeyi hızlandırmak için diyet ve egzersizin faydalarından bahsediyor.

Otofaji Diyeti ve Egzersizin Önemi

Hem gün içerisinde aç kalmanın hem de kalori kısıtlamasının otofajiyi tetikleyebileceği araştırmalar mevcut. Oruç tutmak ve kalori kısıtlaması vücudun hücrelerini strese sokuyor. Böylece yiyecek miktarını sınırladığımızda, hücrelerimizin düzgün çalışması için gerekli ortamı sağlamış oluyoruz.

Diyet zamanı kalori kısıtı olduğunda, hücreler daha verimli çalışır. Otofaji diyeti ile kalori kısıtlamasının getirdiği strese yanıt olarak hasarlı hücreler temizlenir ve yeni hücrelerin oluşması başlar. Kalori kısıtlamak ve aç kalmak hücreleri stres altına sokar ve süreci tetikler. Ancak bilimsel olarak bu durumu tetiklemenin diğer bir yolu da düzenli egzersiz yapmaktır. Yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklete binmek, ağırlık antrenmanları geçiş sürecini hızlandırır.

Bu yazımızda otofaji nedir kısaca bilimsel olarak özetlemeye çalıştık. Bu süreci tetikleyebilmek adına uzun süre aç kalarak ve diyet yaparak sağlığınızı riske sokmayın. Size en uygun diyet programı seçmeden önce mutlaka diyetisyene veya uzman doktorunuza danışın.

Son güncelleme 16 Nisan 2022