Strese İyi Gelen 4 Farklı Nefes Egzersizleri!

nefes egzersizleri
Doğru nefes egzersizi

Doğru nefes almak vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Doğduğumuzda aldığımız nefes alma şekli yaş ilerledikçe değişikliğe uğrar. Bir bebeğin nefes alma şekli ile bir yetişkinin nefes alma şekli oldukça değişiklik gösterir. Özellikle yetişkinlik döneminde doğru nefes alabilmek için nefes egzersizlerine ihtiyaç duyarız. Bu yazımında sizler için en etkili nefes açma egzersizleri neler olduğunu anlatıyoruz. Böylece yazı sonunda sizler de evde nefes egzersizleri yaparak daha sağlıklı bir güne başlayacaksınız. Ayrıca kendinizi gün boyu daha enerjik ve rahat hissedeceksiniz.

Doğru Nefes Alıp Verme

Hepimizin özellikle son dönemde pandemiyle birlikte stresli günleri olmuştur. Bu stresli günler ile başa çıkabilmek için birçok yola başvururuz. Bu yollardan en kolayı ve belki de en etkilisi nefes egzersizleridir. Nefes egzersizleri sayesinde kötü düşünceleri zihninizden kolayca kovarak, kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Bu sebeple fiziksel ve mental açıdan daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için doğru nefes egzersizlerinin neler olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmemiz önemlidir. Bu yazımızda sizlerin her koşulda yapabileceğiniz bazı nefes egzersizlerini anlattık. İşte evde yapılabilecek doğru nefes egzersizleri.

Nefes egzersizleri ile doğru nefes alıp verme nasıl yapılır?
Nefes egzersizleri ile doğru nefes alıp verme nasıl yapılır?

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Egzersiz ile doğru nefes alma temel anlamda kontrollü bir şekilde nefes alıp verme pratiği olarak tanımlanabilmektedir. Nefes alma pratikleri oldukça basit gibi görülse de doğru nefes alıp verme disiplin gerektirir. Özellikle akciğer nefes egzersizlerine yeni başlayan biri için tekrar ve düzen önemlidir. Bebekler ve çocuklar doğru nefes alma konusunda oldukça ustadır. Ancak yaş ilerledikçe oldukça azalır ve birçok insanda nefes kontrolü zorlaşır. Bunun için nefes egzersizleri yapmak gereklidir.

Mental açıdan baktığımızda nefes açma egzersizlerinin farkındalığımızı, bilincimizi artırdığını daha sağlıklı düşünerek kötü düşüncelerden arındırdığını görebiliriz. Ancak fiziksel açıdan tansiyon ve kalp ritmi dengeleyerek panik atak ile mücadelede etkili olduğuna şahit olabiliriz. Peki bu nefes açma egzersizleri nelerdir ve nasıl yapılır?

nefes alıp verme egzersizleri
Nefes alıp verme egzersizleri

1. Diyafram Egzersizi

Diyafram egzersizini her zaman yapabilirsiniz ve akciğerlerinizi güçlendirebilirsiniz. Bu egzersiz sayesinde solunumda en önemli görevi üstelenen diyafram makasının çalışması sağlanmaktadır. Diyafram makası göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında bulunmaktadır. Diyafram egzersizi yapmak için:

 1. Rahat bir pozisyon alın. Ayakta ya da oturur bir pozisyonda olabilirsiniz.
 2. Bir elinizi karnınıza bir elinizi de karnınıza yerleştirin
 3. Karnınızın dışarıya hareket etmesini engelleyerek, burnunuzdan iki-üç saniye nefes alın.
 4. Ardından dudaklarınızı büzerek karnınıza bastırarak nefes verin

2. Derin Nefes Alma Egzersizi

Derin nefes alma egzersizi nefes darlığını engellemektedir. Akciğerlere hava sıkışması nefes darlığının ortaya çıkmasına sebep olur. Derin nefes alıp vermek de hava sıkışmasını engelleyerek nefes darlığının önüne geçmesini sağlamaktadır. Derin nefes alma yani akciğer nefes egzersizi yapmak için:

 1. Rahat bir pozisyonda elleri kaburgaya koyarak oturun.
 2. Burnunuzdan derin nefes alarak beş saniye boyunca havayı tutun.
 3. Bu süreçte göğüs kafesinizin genişlediğini hissedebilirsiniz.
 4. Son olarak nefesi yavaşça ve derin bir şekilde verin.

3. Kapalabhati

Bir diğer adıyla ateş nefesi, karından aktif bir biçimde nefes alarak pasif bir biçimde nefes vermeyi temel almaktadır. Bu egzersizdeki amaç, bedeni ve zihni rahatlatmaktır. Egzersiz boyunca beyin fonksiyonları iyileştirilerek, sinüsleri açar. Kapalabhati egzersizini yapmak için:

 1. Burnunuzdan nefes alarak yavaşça ciğerlerinizi havayla doldurun.
 2. Ciğerlerinizdeki tüm havayı hızlı bir şekilde boşaltmak için kuvvetli bir şekilde burnunuzdan nefes alın.
 3. Bu egzersizin ritmini kendinize uygun seçerek, diyaframınızı kullandığınızdan emin olmalısınız.

4. Panik Atak Nefes Egzersizleri

Panik atak oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi için terapiler, ilaçlar ve egzersizler uygulanmaktadır. Atak esnasında sakinleşmek için en çok nefes egzersizleri öneriliyor. Ayrıca panik atağın yanı sıra bu nefes alma stresli anınızda sakinleşmek için de yapabilirsiniz. Panik atak hastaları için sakinleştirici nefes egzersizi:

 1. Burnunuzdan derin bir nefes alarak 10 saniye bekleyin.
 2. Rahatladığınızı düşünerek ve hissederek hafifçe nefes verin.
 3. 10 tekrar şeklinde atak sonlanana kadar devam edin
 4. Nefes egzersizlerini üçer saniye nefes alma ve verme şeklinde yapabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri Videoları

1. Evde Yapabileceğiniz Nefes Egzersizleri:

YouTube video

2. Stres ve Anksiyete İçin:

YouTube video

3. Derin Nefes Alma Teknikleri:

YouTube video

4. 1 Dakikalık Nefes Alma Egzersizi

Son güncelleme 3 Nisan 2022