Moringa Çayı Faydaları ve Kullanımı

moringa çayı faydaları

Bugün bitkisel moringa çayı ile zayıflamak isteyenlerin sürekli araştırdığı, yeşil yapraklı moringa çayı faydaları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Anavatanı Hindistan olan moringanın son yıllarda bu kadar popüler olmasının sebebi moringanın zayıflamaya faydaları ve kaliteli bir besin değerine sahip olmasıdır. Peki gerçekten moringa çayı işe yarıyor mu? Moringa çayı zayıflama üzerinde etkisi var mı? Bununla birlikte çayın faydaları tam olarak neler? Daha detaylı bilgileri yazının devamında paylaşıyoruz.

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Moringa çayının faydaları aslına bakarsanız saymakla bitmiyor. Yapılan birçok araştırma da moringanın faydaları konusunu destekler nitelikte. Araştırmalarımız neticesinde moringa çayının yararlarını sizler için aşağıda sıralıyoruz:

Moringa Çayı Antioksidan Zenginidir

2009 yılında yapılan bir araştırma, moringa yapraklarının serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidan aktiviteye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. 2012 yılında yapılan bir araştırmada ise günde 2 çay kaşığı moringa tozu ile yapılan moringa çayının vücuttaki antioksidan seviyelerini artırdığı gözlemlenmiştir.

Moringa Çayı Kan Şekerini Dengeler

Kandaki şekerin yükseldiği durumlarda moringa çayı şekeri düşürüyor kan dolaşımınızdaki glikoz miktarını azaltıyor ve şeker seviyesini dengelemeye yardımcı oluyor.

Vücuttaki İltihabı Azaltır

2020’de yapılan bir araştırmaya göre moringa kullananlar bitkinin anti-enflamatuar özelliği sayesinde iltihap ve ağrı şikayetlerinin azaldıklarını gözlemlediler. Ayrıca moringa tohumu yağından yapılan tedavinin uygulanmasının kulak ödemini azalttığı da ortaya çıktı.

Moringa Çayı Kolesterolü Düşürebilir

Moringa çayı kullanımı kolestrol seviyelerini aşağıya çektiği gözlemlenmiştir. Bu da kalp krizi, inme gibi ani ölümle sonuçlanan riskleri azaltabilir.

moringa çayı

Moringa Çayının Diğer Önemli Faydaları

Moringa tozu ve çayının en önemli faydalarını sizler için yukarıda sıraladık. Ancak bu faydalar dışında moringa çayı kullananlar ve moringa tozu yorumları aşağıdaki konularda da fayda sağladığına işaret etmektedir.

  • Ödem atar
  • Cildi güzelleştirir
  • Mide problemlerini giderir
  • Kalp sağlığını korur
  • Kan basıncını düşürür
  • Demir eksikliğini giderir
  • Gözlere iyi gelir

Moringa Besin Değeri

1 fincan moringa yaprağının içerdiği moringa besin değerleri tablo halinde görebilirsiniz:

Besin  Miktar
Protein 1.97 gr
Vitamin B6 0.25 mg
Vitamin C 10.9 mg
Demir 0.84 mg
Vitamin B2 0.13 mg
Vitamin A 79.4 mcg
Magnezyum 8.82 mg

Moringa Çayı Zararları Nelerdir?

Moringa çayı bazı durumlarda olumsuz etkilere sahip olabilir, özellikle hamileler dikkatli kullanmalıdır. Ayrıca uzmanlar kalp ve böbrek hastalığı bulunanların da yine moringa çayına temkinli yaklaşmaları gerektiğini belirtmektedir. Moringa kaynaklı olabilecek bazı olumsuzluklar:

  • İshal
  • Mide ekşimesi
  • Bulantı ve kasılma

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?

Kaynamış suya bir miktar moringa çayı atarak demlenmesini bekleyin. Yemek yemeden 1 saat önce içildiğinde moringa çayı yağ yakma üzerindeki etkisi daha hızlı görülebilir.

Yazının içeriği sadece bilgi amaçlıdır. Moringa ve benzeri ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Son güncelleme 18 Şubat 2021