içinde

Jinekomasti Nedir? (Erkeklerin Korkulu Rüyası)

jinekomasti ne demekPin
jinekomasti ne demek, neden olur?

Daha önce hiç jinekomasti kelimesi ile karşılaşmış mıydınız? Günümüz erkeklerinin en büyük korkusu meme büyüme hastalığı genelde kiloyla ilişkilendirdiğimiz için çok fazla dikkatimizi çekmez. Her ne kadar yapısal olarak arada ciddi farklar bulunmasa da erkek memesi, kadın memesine oranla daha küçüktür. Erkek memesinin daha küçük olmasınınsa bir tek sebebi vardır; erkek vücudunda yeterince östrojen hormonu salgılanmaması. Buna karşın bazı durumlarda erkek memesi anormal bir şekilde büyümeye ve bir kadın memesi şeklini almaya başlayabiliyor. İşte bu hastalığın tıpta bir adı var: Jinekomasti.

Jinekomasti Ne Demek?

jinekomastiPin
Erkekte meme büyümesi belirtileri ve tedavisi

Yunanca iki kelimenin kökeninden meydana gelir. Bunlar; gyne (kadın) ve mastidir (meme). Anlam olaraksa ‘kadın gibi göğüslere sahip olmak’ manasını taşır. Erkeklerde, genellikle galndüler dokuda, meme ve meme uçlarının büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Bu durum her ne kadar görünüş olarak olumsuz olsa da sağlığa bir zararı bulunmaz; ancak bazı hastalarda ağrı ve acıya neden olabilmektedir.

İnsan yaşamı göz önüne alındığında 3 evrede daha sık rastlandığı saptanmıştır; bebeklik, ergenlik ve orta yaş üstü. Hastalıktan muzdarip olan genç erkekler, denize girerken ya da spor yaparken utanç hissi yaşayabilirler. Bu durum bedensel anlamda duruş bozukluklarına neden olabileceği gibi psikolojik olarak kendine güvensizlik ve içe kapanmaya neden olabilir. Öte yandan, büyüme iki bir meme dokusunda olabileceği gibi tek bir memede gerçekleşebilir. Günümüzde tedavisi mümkün olan hastalık için estetik ve plastik cerrahi doktorları devreye girer.

jinekomasti belirtileriPin
Jinekomasti nedir, nasıl geçer

Jinekomasti Çeşitleri

Erkekte meme büyüme hastalığının görülme sıklığı son derece fazladır. Öyle ki ülkemizde her 5 erkekten 1’i bu durumdan muzdarip. Tedavi edilmemesi sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmasa da erkekler arasında alay konusu olunmasına neden olabilmektedir. Bu durum her ne kadar ilk etapta önemsenmese de sürekliliği halinde çeşitli psikolojik sorunlara neden olabilir. Tabi bu noktada kendinizle ne kadar barışık olduğunuzda kritik bir öneme sahiptir. Jinekomasti çeşitleri ise şu şekildedir;

  • Glandüler tip: Bu tipte kadın memesine benzer şekilde ancak süt üretmeyen ve sertleşmiş meme bezleri bulunur.
  • Yağlı tip: Bu tipte ağırlık yağ dokusundadır ve genellikle aşırı kilo alıp verme durumlarında ortaya çıkar.
  • Karışık tip jinekomasti: Diğer iki tipin özelliklerini barındırır.

Jinekomasti Belirtileri

Hastalığın adını duyan pek çok kişi Jinekomasti belirtilerini öğrenmek için araştırmaya koyulmaktadır. Bu rahatsızlığın en önemli belirtilerinden biri göğüslerin hassaslaşmasıdır. Bunun yanında, göğüslerde acı ve ağrıda en sık görülen belirtileridir. Böyle durumlarda doktora başvurarak erken teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir diğer belirti ise tek veya her iki meme ucunda da olabilen akıntıdır. Bununla birlikte, jinekoloji tek memede gelişebileceğinden iki meme arasında boyut farkları ortaya çıkabilmektedir. Meme ucunun altında hissedilen yumru ve koltuk altı lenf düğümlerinde meydana gelen şişlikler diğer belirtileridir.

İlgili Yazı: Erkeklik Hormonu Testosteron Nasıl Artar

Jinekomasti Neden Olur?

En büyük sebepleri arasında ağır hastalıklar ve ilaçlar sayılabilir. Örneğin; siroz gibi ağır karaciğer hastalıklarının jinekomastinin ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinmektedir. Bunun yanında, uzun zaman önce kullanılan bir mide ilacı da hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Hastalık büyük oranda ise hiçbir neden olmaksızın ortaya çıkmaktadır. Buna karşın, vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişilerde hastalığın görülme riski daha fazladır. Nedeni, kas kütlesini artırmak adına alınan yüksek erkeklik hormonudur. Sanılanın aksine erkeklik hormonu vücutta kalıcı olmuyor ve kullanılmasının ardından vücuttan uzaklaştırılıyor. Ardından ise kadınlık hormonuna benzeyen bir arama madde oluşuyor. Bu madde vücutta fazla olduğu durumlarda göğüslerde birikiyor ve jinekomastiye neden oluyor.

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi

Hastalığın en kesin tedavisi Jinekomasti ameliyatı ancak bu noktada hastalığın neden ortaya çıktığı da önemlidir. Hormonal bozukluğa dayanan bir nedenle hastalık meydana gelmişse endokrinoloji uzmanı tarafından teşhis edilerek tedavi edilir. Tedavi sırasında doku diskinin boyutu da son derece önemlidir. Eğer ki dokunun büyüklüğü 4 cm’den küçükse, herhangi bir müdahalede bulunulmadan hasta 3-6 ay süren periyodik muayenelerle kontrol edilir.

Kitlenin 4-6 santim arasında bulunması durumda ise medikal tedaviler devreye girer. Bu tedaviler hastadan hastaya değişim göstermektedir. Hastanın kitlesinin 6 cm’den daha büyük olduğu ve hastanın şikayetlerinin azaltılamadığı durumlarda ise cerrahi müdahaleye başvurularak hastalık tedavi edilir. Tedavi olan kişilerin aklına ise genelde şu soru gelmektedir; jinekomasti tekrarlar mı? Bu sorunun cevabı meme dokusunun tamamen alınıp alınmadığıyla alakalıdır. Meme dokusu tamamen alındığında hastalık tekrar etmez; ancak meme dokusu tamamen alınmadıysa hastalığın tekrarlama riski vardır.

Son güncelleme 5 Haziran 2022