Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Bir Hastalık?

huzursuz bacak sendromu nedir
huzursuz bacak sendromu nasıl bir hastalık

Kendinizi birdenbire bir sıkıntı içinde hissediyor ve engel olamayacağınız bir şekilde bacaklarınızı sallamaya yahut titretmeye mi başlıyorsunuz? Öyleyse Huzursuz Bacak Sendromu hastası olabilirsiniz. Elbette ki uzman tanısı olmadan kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak bu sendroma ilişkin bilgi sahibi olmak ve kendinizde olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız sizleri yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

huzursuz bacak sendromu nedir
huzursuz bacak sendromu nedir

Kişinin bacaklarında rahatsız edici bir his olması sebebiyle bacaklarını kontrolsüzce bir süreklilik içerisinde sallaması durumudur. Tıbbi adı Willis-Ekbom Hastalığıdır. Hasta kronik şekilde hareket bozukluğu yaşar. Genellikle, oturma ya da uzanma esnasında gerçekleşse de ayakta durma esnasında bacakların sallandığı titrediği gözlemlenmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu’nun ortaya çıkması belli bir yaşa bağlı değildir. Çocuk ve yaşlı fark etmeksizin, bu rahatsızlık her bireyde görülebilir. Ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte hastalığın vahameti de artmaktadır. Kişisel bakım alışkanlıkları ve yaşam standartlarında yapılacak olan revizyonlar ile hastalık hafifletilebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Aslında bu sorunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Bacaklarda hissedilen ağrı, rahatsızlık ya da huzursuzluk nedeniyle bireyin bacaklarını sallama ya da titretme dürtüsüdür. Genel olarak en yaygın ve en karakteristik belirtiler şu şekildedir:

  • Uzun süre hareketsiz kalınan durumların ardından, kişinin bacaklarını istemsiz bir şekilde sallamaya başlaması ve bu duruma engel olamaması
  • Yoğun bir günün ardından oturma ya da uzanma esnasında aniden ortaya çıkan bacak ağrıları ya da kasılmaları
  • Gece, uyku öncesinde başlayan bacak seğirmeleri
  • Uyku esnasında kişinin bilinci kapalı iken yapmış olduğu ani bacak hareketleri

İlgili Yazı: Kyani Ürünleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

huzursuz bacak sendromu neden olur
Bacak sendromu neden olur

Huzursuz bacak sendromunun neden olabileceğini genel anlamda iki şekilde inceleyebiliriz. İlkinde; tüm yapılan testler ve incelemelere rağmen herhangi bir sebebe rastlanamaz. Bu yüzden genetik faktörlere bakılır. Çünkü bazı kişilerde genetik olarak bu hastalık görülebilmektedir. Fakat bu durum her zaman böyle değildir. Yapılan incelemelerden sonra herhangi bir sorun bulunamamasına rağmen genetik kökene de rastlanmayabilir.

İkinci durumda ise başka hastalıkların etkisi ile birlikte gelişebilmektedir. Bu da hastalıkların tedavi edilmesi durumunda sendromun da tedavi edilebilmesi anlamına gelmektedir. Böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, demir eksikliği gibi hastalıklarda daha sık görülmektedir.

Bu durumların dışında da stres, hareketsizlik, sigara kullanımı gibi temel bir hastalığa bağlı olmayan sebeplerden kaynaklı da ortaya çıkmaktadır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

huzursuz bacak sendromu tedavi
Bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu için birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri sendromun nedeni ile ilişkili olarak değişmektedir. Örneğin; vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkmış ise vitamin takviyeleri ile tedavi edilebilmektedir. Bunun dışında diğer hastalıklar ile bağlantılı ise tedavi durumu, o hastalıkların iyileşme süreci ile bağlantılıdır.

  • Herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişmemiş ise kişinin yaşam şeklini değiştirmesi gerekir.
  • Uyku düzenini değiştirmesi, kafeini azaltması, spor yapması istenerek tedavi uygulanabilmektedir.
  • Bazı durumlarda ise psikoterapiler ile iyi bir sonuç elde edilebilmektedir. Fakat bunların da etkisi olmaz ise doktorların önereceği ilaç tedavi yol göstericidir.
  • Tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişiklik gösterir ve kesin bir sonuç elde etme garantisi yoktur.
  • Bazı hastalarda sendromun sona erdiği görülürken bazı durumlarda ise devamlılığının sürdüğü görülmüştür. Ancak tedavi sonucu semptomlar daha etkisiz hale gelir.

Kimlerde Görülür?

Genel olarak kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak görülen huzursuz bacak sendromu, genellikle orta yaşta çıkmaktadır. Ancak çocuklarda da rastlanmaktadır. Belli bir yaşa indirgemek doğru olmayacaktır.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ciddi sonuçlara sebebiyet vermez. Fakat aniden gelen ağrı ve titremeler kişinin yaşam standardını düşürmektedir. Gece uykularının bölünmesi ya da önemli bir iş esnasında ortaya çıkması, hayatımızı oldukça olumsuz anlamda etkileyebilmektedir.

Son güncelleme 29 Aralık 2021