içinde

Günlük Protein İhtiyacı: Ne Kadar Protein Almalıyız?

gunluk ne kadar protein almaliyizPin
gunluk ne kadar protein almaliyiz

Proteinler, yaşamın temelini oluşturan uzun amino asit zincirleridir. Yani amino asitler, proteinlerin en önemli yapı taşlarıdır. İnsan vücudu yaklaşık 100 trilyon hücreden oluşur. Proteinler de bu hücrelerin düzgün çalışmasını sağlamakla görevlidir.

Protein türleri ise kendi içerisinde 3’e ayrılır. Bunlar bileşik, eksik ve tamamlayıcı proteinlerdir. İnsan vücudu kaslar, enzimler, hormonlar ve antikorlar dahil olmak üzere yüksek miktarda proteinle donatılmıştır.

Günlük Protein İhtiyacı: Ne Kadar Protein Almalıyız?

Proteinler hemen hemen her biyolojik süreçte rol oynar. Kas inşası ve gelişimi için de olmazsa olmazdır. Özellikle vücut geliştirme sporu ve fitness ile uğraşan sporcuların günlük yeterli miktarda protein alması gerekmektedir. Peki günlük ne kadar protein almalıyız? Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiye ettiği bireylerde günlük protein miktarı kilo başına 0,8–1 gram olarak hesaplanıyor. Yani 75 kg bir kişi için günlük protein ihtiyacı ortalama 60–75 gram olması gerekiyor. Ancak bu miktar spor yapan ve kas artışı sağlamak isteyen kişiler için yeterli olmayabilir. Genellikle spor yapan kişilerin alması gereken protein miktarı ise Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği rakamın yaklaşık 2 katıdır yani günlük 1,6 – 2 gr protein kadar.

Protein Zengini Besinler

Günlük almamız gereken protein miktarımızı, protein bakımından zengin besinlerle karşılayabiliriz.  Sizlere kolaylık olması açısından protein zengini besinlerin tablosunu ve porsiyon başına besin değerlerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Eğer protein değerlerinizi yükseltmek istiyorsanız mutlaka bu besinleri sofranızdan eksik etmeyiniz.

Porsiyon Besin Protein (gr)
85gr Kırmızı Et 23
85gr Somon 21
85gr Tavuk 19
170gr Yoğurt 17
50gr Nohut 10
1 Bardak Süt 8
50gr Makarna 8
28gr Fındık 7
1 tam Yumurta 6

Spor yapıyorsanız ve yeteri kadar beslenemiyorsanız takviye proteinlere yönelebilirsiniz. Size kreatin ile birlikte dünyada en çok kullanılan supplement olan Whey proteini (peynir altı suyu) önerebiliriz.

Son güncelleme 3 Ekim 2021