Gebelikte Şeker Yüklemesi Zararlı Mı? (Hamilelikte Şeker)

gebelikte şeker yüklemesi
Hamilelikte şeker yüklemesi zararlı mı?

Diyabet gebe olmadan önce tespit edilmesi gereken oldukça ciddi bir hastalıktır. Özellikle gebelik döneminde şeker hastalığı hem daha ciddi hem daha farklı durumlar oluşturur. Dolayısıyla anne adayları tarafından oldukça merak edilen bir durum hamilelikte yani gebelikte şeker yüklemesi zararlı mıdır? Sürecin nasıl işlediği ve özellikle hamilelikte şeker yüklemesinin nasıl yapıldığı en çok merak edilenler arasında…

Gebelikte Şeker Yüklemesi Nedir, Nasıl Olur?

Öncelikle hastaya neden şeker yüklemesi yapılır ona bakalım. Hamilelik sürecinden önce kişinin diyabet hastalığı varsa, herhangi bir test yapılmamaktadır. Fakat hamilelik döneminde görülen şeker dengesizliği akıllara diyabet riskini getirmektedir. Bu bebek ve anne için tedbiri alınmadığı sürece risk taşıyan bir durumdur. Bu sebeple şeker yüklemesi testi yapılmaktadır. Gebelere şeker yüklenmesi ve test sonucunda hastada diyabet hastalığının olup olmadığı saptanabilmektedir. Peki şeker yükleme testi nedir?

hamilelikte şeker yüklemesi
Hamilelikte gebelikte şeker yüklemesi zararlı mı?

Hamilelere Şeker Yükleme Testi

Bu test vücudun şekere karşı tepkisini ölçmemizi sağlamaktadır. Anne adaylarında risk taşıyan diyabetin olup olmadığı ancak bu şekilde görülebilmektedir. Şeker yüklemesi testi günün herhangi bir saatinde ve hastanın açlık ya da tokluk durumuna bakılmaksızın yapılabilmektedir. Bu test oldukça kolay uygulanır. 50 gr. Glukoz içeren su anne adayına içirilir. Ardından yaklaşık olarak 1 saat sonra anne adayının kan şekerine bakılır. Anne adayının sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesi önemlidir. Bu sebeple de şeker yükleme testi ve kan şekerinin ideal oranda olması sağlıklı sürecin tamamlanması için en önemli iki etkendir. Fakat bu testin yapılabilmesi için belli kriterler mevcuttur. Bu kriterler testten doğru bir sonuç almamız için önemlidir.

İlgili Yazı: Cinsiyet Hesaplama

Şeker Yükleme Testi Hamilelere Ne Zaman Yapılır?

Öncelikle testin yapılabilme kriteri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Yalnızca doktor kontrolü sonucunda riskler bilinebilmektedir. Bu sebeple anne adayının destek aldığı doktorun test için herhangi bir risk taşımıyor tanısını yapması oldukça önemlidir. Fakat diyabet açısından riskli grupları başlıca sayacak olursak:

  • Eğer anne adayı 35 yaşından büyükse
  • Vücut kitle indeksi 30’dan fazla ve obezite sorunu varsa
  • Daha önceki gebeliklerinde aynı riski taşımış ise
  • Ailesinde diyabet hastalığı olan kişiler mevcutsa, diyabet açısından riskli görülebilmektedir. 

Daha önce de belirttiğimiz gibi şeker yükleme testi 20. Haftadan sonra yapılmaktadır. Fakat her risk grubuna bu test yapılmamaktadır. Düşük ve yüksek riskli olmak üzere hastalar iki gruba ayrılmaktadır. 28. Haftaya kadar yapılan bu test yalnızca yüksek riskli hastalara yapılmaktadır. Düşük riskli hastalara ise genellikle gerek duyulmamaktadır.

Gebelikte Şeker Yüklemesi Zararlı Mı?

İçinde şeker olunca her anne adayının başlarda gözü epey korkmaktadır. Fakat doktorların yaptığı ve güvenle önerdiği bir tarama testidir. Şeker yüklemesi zaten her anne adayına yapılmamaktadır. Yalnızca yüksek risk taşıyan kişilere yapılır. Şeker yüklemesinin bazı yan etkileri bulunmaktadır.

gebelikte şeker yükleme testi
Gebelikte şeker yükleme testi

Gebelikte şeker yüklemesi yan etkileri:

Mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi gibi belirtilerdir. Fakat bu testi yaptıran çoğu anne adayında bu belirtilerin hiçbiri gözlemlenmemektedir.

Şeker yükleme testi hamilelere yapılması ve zararlı görülmemesinin başlıca sebebi, fark edilemeyen ve geç kalınmış diyabetin bebeğe ve anneye verebileceği zararlardır. Şeker yüklemesinin yalnızca birkaç yan etkisi bulunurken, diyabet hastalığının çok ciddi sonuçları bulunmaktadır. Özellikle bebekte çeşitli hastalıklara yol açabilirken ölü doğumla bile sonuçlanabilecek geri dönüşü olmayan sonuçları önlemek adına şeker yüklemesi testi önerilmektedir.

Son güncelleme 13 Şubat 2022