Enerji İçeceği Zararları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

enerji içeceği zararları
Enerji içeceği zararları

Enerji içecekleri 2000’li yılların başında zararları nedeniyle bir süre ülkemizde tüketilmesi devlet tarafından yasaklanmış ancak daha sonra çeşitli anlaşmalarla yeniden satılmaya başlanmıştır. Bu anlaşmalarda enerji içeceği zararları olarak görülen bazı maddeler ürünlerin içerisinden çıkarılmıştır. Günümüzde enerji içeceği firmaları içeceklerini sattıkları ülkelere göre ürünün tadını değiştirmeyecek şekilde özelleştirebiliyorlar.

Enerji İçeceği Zararları

Öncelikle enerji içeceklerinin içeriğinde hangi bileşenlerin bulunduğuna göz atalım. Bu içeceklerin hepsinde bulunan ortak bileşen kafeindir. Bilindiği gibi kafeinin vücudu zinde tutmak ve uykusuzluğu ortadan kaldırmak gibi çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Bununla birlikte yüksek kalorili enerji içeceklerinde şeker, karbonatlı su, sitrik asit, magnezyum karbonat ve renklendirici vardır.

Enerji İçeceği Kalp Krizi Riskine Yol Açabilir

Enerji içeceklerinin tamamı zihinsel ve fiziksel performansı artırmaya yönelik şekerli ve kafeinli içeceklerdir. Peki gerçekten enerji içeceği zararlı mı? Fazla miktarda kullanıldıklarında enerji içecekleri yan etkileri görülebilmektedir. Ayrıca çeşitli alkollü içeceklerle de tepkimeye girip tüketen kişide ciddi rahatsızlıklara sebep olabilirler. Enerji içecekleri tüketen kişilerde gözlemlenen önemli bir değişim ise kalp atışı hızının normalin üzerine çıkmasıdır. Bu bakımdan kalp rahatsızlığı bulunanların ve geçmişte kalp krizi geçirenlerin enerji içeceklerini kesinlikle tüketmemeleri gerekmekte. Bu kişilerin tüketmeleri kalp sağlığının ciddi tehlike altına atılması demektir.

enerji içeceği zararı
Kalbe zararlı olan enerji içeceği

Enerji İçeceğinin Dişlere Zararı Var

Enerji veren içeceklerin bilinen zararları arasında dişlere verdiği zarar da bulunmakta. Asitli ve bol şekerli içeceklerin dişlere zarar verdiği bilinen bir gerçek. Yapılan testler 15 dakika boyunca günde 4 defa alınan enerji içeceklerinin geri dönüşü olmayan diş kayıplarına sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte en çok enerji veren enerji içeceği aşırı şekilde tüketilmesinin böbrekler üzerinde olumsuz etkileri de kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar bu türdeki enerji içeceklerinin böbrek fonksiyonları üzerinde gözle görünür bir kayıp yarattığını ortaya koymuştur.

İlginizi Çekebilir: Kafein İçeren İçecekler Zararlı Mı?

Alkol ile Birlikte Enerji İçeceği Tüketilmemeli

Enerji içecekleri insan davranışlarını da etkilemekte. Özellikle alkol ile birlikte enerji içeceği kullanıldığında riskli davranışların arttığı gözlemlenmiştir. Ancak bu her insanda aynı oranda olmaz. Ergenlik dönemindeki gençler alkol ile birlikte tükettiklerinde aileleri tarafından gözlemlenmeleri gerekir.

Cinsel Gücü Artıran Enerji İçecekleri Tehlikeli

Piyasada marketlerde ve benzincilerde çeşitli enerji içeceği markaları satılmakta. Örneğin cinsel gücü artıran enerji içeceği ve sertleştirici enerji içeceği gibi ürünler. Bu ürünlerin içeriği ve ne gibi yan etki gösterecekleri bilinmemektedir. Kısa hazlar uğruna bilinmeyen enerji içeceği markalarının ürünlerini kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Son güncelleme 17 Ağustos 2021