içinde

Düşük Karbonhidrat Diyeti ile Zayıflama

dusuk karbonhidrat diyeti 1Pin
dusuk karbonhidrat diyeti 1

Düşük karbonhidrat diyeti ile ilgili çok fazla şeyi merak ettiğinizin farkındayız. Çünkü zayıflamak ve yağlardan hızlıca kurtulmak isteyen birçok kişi genellikle bu diyet türünü tercih ediyor. Peki neden? En hızlı kilo vermenin yolu karbonhidratı kısıtlamak olduğu için olabilir mi? Bu yazımızda düşük karbonhidratlı diyet nedir, nasıl bir low-carb (düşük karbonhidrat) diyet listesi uygulanır ve gerçekten karbonhidratı azaltmak etkili bir yöntem midir ondan bahsedeceğiz.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Düşük karbonhidratlı beslenme tahıllarda, nişastalı sebzelerde ve meyvelerde bulunan karbonhidratı sınırlayarak uyguladığımız bir diyet türü. Karbonhidratı azalttığımız bu beslenme türünde en fazla 100 gr kadar karbonhidrat alıp kalan kalori açığımızı protein ve yağ bakımından zengin yiyecekleri tercih ederek tamamlıyoruz. Kilo verme, zayıflama ve yağ yakma süreci de bu noktada devreye giriyor. Karbonhidrat alımını kısıtladığımız zaman glikojen depolarımız boşalıyor akabinde vücut enerji için yağları yakmaya başlıyor ve hızlı şekilde kilo vermiş oluyoruz, muhteşem! 🙂

Ketojenik diyetin aksine düşük karbonhidratlı beslenmede karbonhidrat alımınız o kadar kısıtlı değil. Bu da keto beslenme programına sadık kalmakta güçlük çekenler için inanılmaz bir fırsat aslında.

Gelelim düşük karbonhidratlı beslenmenin faydalarına.

Düşük Karbonhidratlı Beslenmenin Faydaları

Karbonhidratı kısıtlamak uzun yıllardır başta diyabet olmak üzere farklı hastalık risklerini azaltmak için doktorların tedavi amaçlı uyguladığı bir yöntemdir. Dolayısıyla düşük karbonhidrat diyeti yapmanın, karbonhidrat alımını kısarak beslenmenin kilo vermek dışında vücut genel sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Düşük karbonhidrat diğer adıyla low-carb diyetinin faydalarını maddeler halinde sıralıyoruz:

Düşük karbonhidrat, low-carb diyetinin faydaları:

  • Hızlı zayıflamanıza yardımcı olur.
  • Yağ yakımını gün boyu maksimum seviyede tutar.
  • Kan trigliseridleri ve HDL (iyi) kolesterol iyileştirir.
  • Kan şekeri ve kan basıncını dengeler. (Yüksek kan şekeri belirtileri)
  • Kalp damar sağlığını korur.
  • İnsülin direncini koruyacağından ani acıkmalarınızın önüne geçer.
  • Reflüden kurtarır, reflü şikayetlerinizi azaltır.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Öncelikle şeker, beyaz un gibi rafine karbonhidratları, işlenmiş gıdaları tüketmememiz gerekir. (Özellikle basit karbonhidratlar.) Yüksek ve basit karbonhidrat içeren yiyecekler, beyaz ekmek ve makarnalar, kurabiyeler, kekler, şekerlemeler ve gazlı içeceklerdir. Düşük karbonhidrat diyetinin ilk kuralı bu gıdalardan tamamen uzak durmaktır. Bununla beraber günde 100 gr’a kadar kompleks karbonhidrat alma hakkımız var! Dolayısıyla bu karbonhidratları alarak beyin ve diğer organlar için gereken glikojen ihtiyacını da aksatmadan karşılamış oluyoruz. Örneğin; bulgur, tam buğday ekmeği, tam tahıllı lifli gıdalar. Tabi bu gıdaları tüketirken mutlaka porsiyon başı içerdiği karbonhidrat miktarına bakmamız gerekiyor.

Düşük Karbonhidrat Diyet Listesi

Düşük karbonhidrat diyetinde listeye alacağımız gıdaları aşağıda bulabilirsiniz. Farklı günlere ve öğünlere bu gıdaları serpiştirerek kendinize uygun verimli bir diyet planı oluşturabilirsiniz. Miktar ve porsiyonları dikkate alarak tabi 🙂

Et: Sığır eti, kuzu eti, tavuk ve hindi eti
Balık: Somon, alabalık, mezgit balığı
Yumurta: Omega-3 ile zengini, serbest gezen ve organik beslenen tavukların yumurtaları en iyisidir.
Sebze: Ispanak, brokoli, karnabahar, havuç, yeşil yapraklı diğer sebzeler
Meyve: Elma, portakal, armut ve diğerleri
Kuruyemiş: Badem, ceviz, kabak çekirdeği
Az yağlı süt ürünleri: Light peynir, diyet yoğurt.
Katı ve sıvı yağlar: Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve balık yağı.

Düşük karbonhidrat diyeti yapmayı tercih ederseniz, seçtiğiniz yağlara ve proteinlere dikkat edin. Kalp hastalığı riskinizi artıran et ve yüksek yağlı süt ürünleri gibi doymuş ve trans yağ içeren yiyeceklerle beslenmekten kaçının. Spor ve sağlıkla kalın!

Son güncelleme 9 Şubat 2021