Diz Ağrısı Neden Olur? Diz Kapağı Ağrısı Nasıl Geçer?

diz ağrısı nasıl geçer
Diz kapağı ağrısı nasıl geçer?

Aşırı kilolu hareket hali günlük hayatta hareket halindeyken dizdeki destekleyici kaslara yük bindirir ve diz kapağındaki baskıyı artırır. Dolayısıyla bu durum diz ağrısına neden olur ve diz sakatlanması olasılığını arttırır. Ayrıca kemiklerin dejenerasyon sürecini de hızlandırır. Dizlerde sakatlanma diz bölgesinde ve diz kapağında ağrılara sebep olur. Özellikle fazla kiloluysanız ve vücut yağ oranınız yüksekse diz ağrısı yaşama olasılığınız artacaktır. Bu yazımızda diz kapağı ağrısı neden olur ve diz ağrısı tedavi süreci hakkında kısaca bahsedeceğiz.

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur? Sebepleri Neler?

diz kapağı ağrısı nasıl geçer
Dizdeki ağrı nasıl geçer

Diz eklemlerinde iltihaplanma olduğunda, yürürken veya merdiven çıkarken dizde ileri geri hareketler yapmak dizde ağrı sebep olur. Ağır eşyalar kaldırırken ve taşırken korumanız gereken doğru duruş (postür) çok önemlidir.

Bacak kasları dizlerinizi bükmenize yardımcı olmada kritik öneme sahiptir. Zayıf bacak kasları diz ağrısının arkasında yatan en temel sebeptir. Ani hareketler, yolda yürürken yanlış adım, duruş bozuklukları, yere sağlam basmamak diğer sebeplerdir. Ayıca yamuk adım atmak, uzun süre oturma pozisyonunda kalmak ve hareketsiz yaşam diz ağrısının sebepleri arasındadır.

Sağ ve Sol Diz Kapağı Ağrısı Nasıl Geçer?

Dizdeki ağrıyı azaltmak ve tedavi sürecini hızlandırmak için diz eklemlerini güçlü ve esnek tutmak oldukça önemli. Sağ ve sol diz kapağı ağrısını evde hızlıca dindirmek için mümkünse soğuk kompres uygulamalıyız. Dizi dinlendirmek ve semptomların kötüleşmesini önlemek için yeterli önlemleri almalıyız. Hiç vakit kaybetmeden fizyoterapiste ve uzman doktora gözükmeliyiz.

diz kapağı ağrısı
Diz kapağı ağrısı

Kronik vakalarda, özel bir tedavi sürecinden geçmek için doktorunuza danışmanız gerekir. Doktor sizin özel durumunuzu inceleyerek ve diz arkasındaki ağrının nedenini belirleyerek dizlik takmanızı söyleyebilir.

İlgili Yazı: Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Diz eklemini destekleyen zayıf kasları güçlendirmek ve dizdeki ağrıyı hafifletmek için çeşitli egzersizler uygulanır. Egzersiz hareketlerine başlamadan önce size doğru hareketi önerecek olan bir fizyoterapistin tavsiyesine başvurmanız gerekir. Sert zeminde koşmayı, ağır yük ile merdiven çıkmayı bir süreliğine bırakabilirsiniz. Hatta zorlanarak pedal çevirmeyi de diz eklemleriniz güçlenene kadar bir süre bırakmalısınız.

Yeni anti-inflamatuar ilaçlar ve hasarlı diz eklemlerini yeniden inşa etmek için özel cerrahi teknikler vardır. Diz arkasındaki ağrıya katkıda bulunan rahatsızlıkları gidermek için cerrahi prosedürlerin başarı oranını artırmıştır. Hastaların daha hızlı iyileştiği ve dizde herhangi bir ağrı hissetmeden eklemi belirli bir fonksiyon düzeyinde kullanabildiği ortaya çıkmıştır.

Son güncelleme 6 Şubat 2022