D Vitamini Eksikliği Kaç Günde Düzelir?

d vitamini eksikliği kaç günde düzelir
d vitamini eksikliği kaç günde düzelir

D vitamini eksikliği yorgun, zayıf ve depresif hissetmenize sebep olur. D vitamini seviyenizin düşük olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka vitamin değerlerinizi doktora giderek ölçtürün. Peki d vitamini eksikliği kaç günde düzelir? D vitamini takviyesi etkisini hissetmeniz ne kadar sürer? Doktorunuzun önerdiği doza başladıktan sonra soru şu d vitamini ne zaman işe yarayacak?​

D Vitamini Seviyesi Kaç Günde Yükselir?

Ulusal Sağlık Enstitüleri d vitamini seviyeniz ne kadar az ise yükselmesinin de o kadar uzun sürdüğünü belirtiyor. Yani d vitamininin ne kadar eksik olduğuna bağlı olarak D vitamini seviyelerinin yükselmesi 2 ila 3 ayı bulabilir. Araştırmalar genellikle birkaç haftalık tedaviden sonra alınan her 40 IU için D vitamini düzeylerinin 1 ng/mL’de artacağını söylüyor. D vitamini etkisini göstermeye başladığında kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Ancak siz yine de d vitamini seviyenizi her 6 ayda bir kontrol ettirmelisiniz.

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

D vitamini ampül ve ağız spreyleri d vitamini eksikliği yaşayan bünyenizi en hızlı şekilde toparlayacaktır. Özellikle güneş ışınları d vitamini seviyelerini uzun vadede ve kalıcı olarak yükseltecektir. Balık çeşitlerinden bilhassa somon harika bir d vitamini kaynağıdır.

d vitamini eksikliği
Güneşli havalarda dışarıda yürümek ve güneşlenmek d vitamini eksikliğine iyi gelecektir.

D vitamini eksikliği kaç günde düzelir sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değil. Ancak kan değeri vitamin testinizi yaptırdıktan sonra ortaya çıkacaktır. D vitamini takviyesi kullandıktan sonra 2 3 ay içerisinde ideal seviyeye gelebileceğini söyleyebiliriz. Ancak tekrar doktor kontrolüne giderek d vitamini seviyenizi ölçtürmenizi tavsiye ederiz.

Son güncelleme 26 Şubat 2022