Covid-19 Beslenme Önerileri (Nasıl Beslenmeliyiz?)

covid 19 beslenme
covid 19 beslenme

2019 sonuna doğru başlayan Covid-19 salgını 2021’de de hız kesmeden devam ediyor. Yeni yılın ilk günlerinde toplum olarak ülkemizdeki aşılama süreçleriyle ilgili güzel haberler bekliyoruz. Ancak uzmanlar genel aşılama sonrası dahi, yani herkes aşı olduktan sonra bile Covid-19’un tamamen ortadan kalkacağını söylemekte güçlük çekiyorlar. Dahası İngiltere’de çıkan örnekteki gibi virüsün farklı mutasyonlara uğrayabileceğinden de korkuluyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde, pandemi döneminde maske, temizlik ve mesafe kuralları dışında beslenmemize de çok dikkat etmemiz gerekiyor. İşte bu sebeple pandemi döneminde nasıl beslenmemiz gerektiğiyle ilgili olarak sizler için Covid-19 beslenme önerileri başlıklı içeriğimizi hazırladık.

Covid-19 Beslenme Önerileri

Sağlıklı ve dengeli beslenme Covid-19 beslenme önerilerinde olmazsa olmaz ilk kuralımız. Hepimizin bildiği gibi doktorlar özellikle bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine sürekli vurgu yapıyorlar. Bu yüzden beslenme makrolarımız olan protein, karbonhidrat ve yağ alım dengesine özen gösterip yediklerimizin lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin gıdalar olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Pandemi döneminde meyve, sebze, et ve süt ürünlerinden mümkün olduğunca fayda sağlayıp aldığımız besinleri çeşitlendirmeye gayret etmek çok önemli. Ayrıca bu dönemde yeterli su içmek de en önemli tavsiyeler arasında sayılıyor.

Aşağıda hangi besinleri almamız gerektiğini, Covid-19 beslenme önerilerini sizler için sıralıyoruz. (Bu öneriler aynı zamanda Covid-19 hasta beslenme önerileridir ve herkes için geçerlidir.)

– Yumurta, Balık (haftada iki kere) tavuk, kırmızı et ve yağlı tohumlar gibi protein zengini besinler

– Mercimek, nohut, barbunya, fasülye, börülce gibi alternatif protein kaynakları

– Süt, yoğurt, ayran, peynir, kefir gibi kalsiyum, mineral ve probiyotik değeri yüksek besinler

– Tam buğday ürünleri, bulgur, yulaf gibi kompleks karbonhidratlar, insülin seviyesini dengeleyen gıdalar

– Yeşil yapraklılar, lahana, brokoli, ıspanak, turp, enginar, pancar, havuç gibi vitamin ve minerali yüksek sebzeler

– C vitamininden zengin greyfurt, kivi, portakal, mandalina, antioksidan kaynağı elma, ayva, ananas (ananas diyeti için ayrıca bakınız) ve özellikle potasyum oranı yüksek muz.

tercih edilmesi gereken besinlerdir.

Pandemi Dönemi Doktorların Tavsiye Ettiği 3 Takviye

Covid-19 beslenme önerilerine ne kadar uysak da D vitamini gibi bazı vitamin değerlerimiz vücudumuzda düşük çıkabilmekte. Eğer bu değerler düşük ise dışarıdan takviye gıda olarak almamız gerekebilir.

Doktorların Covid-19 hasta beslenme önerilerinde de söylediği, bağışıklığımızı güçlendirmemize yarayan 3 önemli takviye olan D vitamini, C vitamini ve Omega-3 desteklerini almaya bu dönemde daha fazla özen göstermeliyiz.

Umarız Covid-19 ve benzeri salgınlar insanlık tarihine bir daha gelmemek üzere en kısa sürede ortadan kaybolurlar. Hepinize bu vesileyle Covid-19’suz, bol sağlıklı bir yıl diliyoruz.

Son güncelleme 10 Ocak 2021