içinde

En İyi 10 Bitkisel Protein Kaynağı

bitkisel protein kaynaklarıPin

Günümüzde vejetaryen diyetleri uygulayanların sayısı çoğaldıkça bitkisel protein kaynaklarına olan ilgi de artmaya başladı. Hayvansal ürünlerden git gide uzaklaşmanın sonucunda besleyici değeri yüksek olan bitki bazlı proteinlere ulaşmak eskisinden daha kolay hale geldi. Örneğin artık marketlerde daha önce görmediğimiz kadar kinoa ve chia tohumu satıldığını görebiliyoruz. Buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda size en iyi bitkisel protein kaynakları neler liste halinde sunuyoruz.

Bitkisel Protein Kaynakları

Bitkisel protein kaynakları genellikle hayvansal ürünlerden daha az kalorili olmasına karşın yüksek besin değeri ile ön plana çıkarlar. Bitkisel proteinler vücudun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin birçoğunu içerdiğinden dolayı kaliteli protein kaynağıdırlar. Örnekleri çoğaltıp porsiyon başına en yüksek bitkisel protein içeren besinler hangileri liste halinde sıralarsak:

1. Mercimek

mercimek vegan proteinPin
Mercimek bitkisel protein kaynağı

Kırmızı ve yeşil mercimek en iyi bitkisel protein kaynaklarının başında geliyor. Mercimek yüksek oranda protein ve lif içermektedir. Aynı zamanda müthiş bir demir ve potasyum kaynağı olarak da karşımıza çıkıyor. 100 gr pişmiş mercimek yaklaşık 9 gr protein içerir.

2. Nohut

nohut protein kaynağıPin
Nohut vegan beslenme için iyi bir bitkisel proteindir.

250 gram pişmiş nohutta yaklaşık olarak 17 gram kadar protein bulunmaktadır. Aynı zamanda da muhteşem bir kompleks karbonhidrattır. Lif, demiri folat, potasyum ve manganez gibi mineraller bakımından zengindir. Kolesterole karşı olumlu etki gösterip kan şekeri seviyesini de dengelemeye yardımcı olan bir besindir.

3. Badem

protein zengini bademPin
Badem yüksek protein içerir.

E vitamini zengini ve yüksek protein içeriği ile beden için gerekli olan muhteşem bir besindir. Yarım su bardağı bademde yaklaşık olarak 16 gram protein bulunmaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki vitamin ve mineraller ile cilt sağlığınıza da etki edecektir. Kolaylıkla yanınızda taşıyabileceğiniz, ara öğünlerinizde atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz kurtarıcı bir besindir.

4. Kabak Çekirdeği

kabak çekirdeği proteinPin
Kabak çekirdeği protein zengini bir besindir.

100 gram kabak çekirdeğinde 30 gram protein olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle içeriğindeki E vitamini ve Omega-3 ile hem bağışıklığınızı arttıracak hem de cilt ve saç sağlığınıza katkı sağlayacaktır. Ayrıca kabak çekirdeği cinsel güç artırıcı olarak da bilinmektedir.

5. Chia

Chia proteiniPin
Chia proteini en yüksek bitki bazlı protein kaynaklarındandır.

Son yılların en popüler süper besini Chia yüksek lif içeriği ile sindirim sisteminize katkı sağlayacak sağlıklı bir bitkisel proteindir. Bununla birlikte içeriğindeki sağlıklı yağlardan olan Omega-3 ile beyin gelişimine de destek olmaktadır. Chia’yı özellikle salatalarınıza ve yoğurdunuza karıştırarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca en yüksek protein miktarına sahip bitkisel besinlerden olan Chia’nın 100 gramında 17 gram protein bulunmaktadır.

6. Kinoa

Pin
Kinoa bitki bazlı proteinlerdendir.

Besin değeri bakımından en yüksek içeriğe sahip bitkisel protein kaynağıdır. 100 gr kinoa 9 gram protein içermektedir. En önemlisi de kinoa gluten içermemektedir. Hayvansal gıdalardan alabileceğiniz besin değerini ve proteini en iyi içeren bitkisel besin kinoadır diyebiliriz. İçerisindeki magnezyum, demir ve manganez ise vücuda tam bir bonus etkisi!

7. Yer Fıstığı

yer fıstığı protein kaynağıPin
Yer fıstığı iyi bir protein kaynağıdır.

Proteini en yüksek gıdalar arasında olan yer fıstığı tamı tamına 100 gramında 28 gr protein içeriyor! Sağlıklı yağlarla dolu olan fıstık ezmesi spor öncesi ve sabahları tüketebileceğiniz proteini yüksek yiyecekler arasında yer alıyor.

8. Spirulina

spirulina protein zenginiPin
Spirulina proteini en yüksek besinler arasındadır.

Su yosunu olarak da adlandırılan Spirulina protein miktarı olarak diğer gıdalardan uzak ara ayırılıyor. 100 gr Spirulina 50 gramdan fazla protein içermekte. Ayrıca B12 vitamini açısından da zengin bir içeriğe sahip! Spirulina toz olarak satın alıp protein içeceklerinize veya meyve suyuna karıştırıp tüketebiliyorsunuz.

9. Antep Fıstığı 

antep fıstığıPin
Antep fıstığı yüksek protein içeriğine sahiptir.

Proteini yüksek diğer bitkisel besindir. 100 gramında yaklaşık olarak 20 gram protein barındırmaktadır. Antep fıstığını spor öncesi bitter çikolata ve kahve ile birlikte tüketebilirsiniz.

10. Bezelye

bezelye proteiniPin
Bezelye proteini yüksek bir bitkisel gıdadır.

Protein miktarı yüksek yeşil besinlerden bir diğeri de bezelyedir. 100 gr bezelyede yaklaşık 5 gr protein bulunuyor. Vejeteryan sporcular ve veganlar için de yüksek proteinli bitlisek besin kaynağıdır.

Son güncelleme 9 Nisan 2022