Barfiks Nasıl Çekilir? (Püf Noktalar)

barfiks çekmek
Daha kolay barfiks çekmek

Barfiks hareketi en temel vücut geliştirme hareketlerinden birisidir. Neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırıyor olmasına karşın çok fazla tercih edilmeyen bir harekettir. Çünkü vücut ağırlığını taşımak oldukça zordur. Kendinizi asılı olduğunuz bir yerden yukarı doğru çekmek dışarıdan kolay gibi görünse de barfiks çekemeyenler oldukça fazla. Eğer siz de barfiks çekemiyorum diyenlerdenseniz bu yazıyı sonuna kadar okuyun. Çünkü zorlanmadan nizami barfiks nasıl çekilir sorusunu birkaç püf noktası ile anlatacağız. Böylece zaman içerisinde siz de zorlanmadan kolayca barfiks çeker hale geleceksiniz! Ancak bunun öncesinde barfiks nereleri, hangi kasları çalıştırır biraz bundan bahsetmek istiyoruz.

Barfiks Nedir?

Vücudun kollar vasıtasıyla çene hizasına kadar yukarı doğru çekilmesiyle yapılan harekete barfiks denir. Barfiks çekerken barfiks barına veya herhangi bir demir çubuğa tutunmanız gerekir. Sakatlanmaların önüne geçmek için tutunduğunuz demirin sizi taşıdığından ise mutlaka emin olmalısınız.

barfiks çekemeyenler
Barfiks çekemeyenler önce asılı kalmayı deneyebilir.

Barfiks Hangi Kasları Çalıştırır?

Vücudunuzun üst bölgesindeki tüm kaslarınızı çalıştırır. Barfiks özellikle sırt ve biceps kaslarını daha fazla çalıştırır. Barfiks hareketini düzenli bir şekilde yaparsanız, kısa sürede formda bir vücuda sahip olabilirsiniz. Üçgen bir sırt için fitness programınıza barfiks hareketini eklemeyi unutmayın. Şimdi kısa zamanda barkifs çekmeyi nasıl geliştirirsiniz adım adım açıklayalım.

İlginizi Çekebilir: En İyi Sırt Egzersizleri

Barfiks Nasıl Çekilir?

Antrenmana Barfiks İle Başlayın

Barfiks hareketini antrenman programınızda mümkünse ilk hareket olarak yapın. Eğer idman sonuna doğru saklarsanız enerjiniz bitmiş olacağından barfiks çekemeyebilirsiniz.

Barda Asılı Kalmaya Çalışın

Daha kolay barfiks çekmek için öncelikle 1 dk. gibi kısa sürelerle barfiks barına asılı kalmayı deneyin. Birkaç hafta hatta birkaç ay boyunca barfiks çekemeseniz de asılı kalmayı deneyin ve sık sık bunu tekrarlayın.

Pençe Tutuşuyla Barfiks Çekmeyi Deneyin

Elinizin tamamını demir çubukta kavramak yerine baş parmağınızı barın üzerine alarak pençe tutuşu yapmaya çalışın. Böylece barfiks çekerken eliniz acımadan kendinizi yukarı daha kolay çekebileceksiniz. Ayrıca barfikste yeniyseniz ilk başlarda dar tutuş (kollarınız birbirine daha yakın) deneyebilirsiniz. Unutmayın ki geniş açıyla barfiks çekmek daha zordur, ancak sırtınızı ve kanat kaslarınızı daha fazla çalıştırır.

barfiks tutuşu
Kolay barfiks tutuşu

Kolay Barfiks Çekme Aletini Kullanın

Spor salonunda çalışıyorsanız mutlaka aşağıdaki barfiks aletini görmüşsünüzdür. Bu barfiks makinesini kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü ağırlıkları kendi kilonuza oranla ayarlayarak kiloyu dengeliyor böylece daha rahat barfiks çekebiliyorsunuz.

barfiks çekme aleti
Barfiks çekme aleti

Barfiks Çekmeden Önce Isının

Tüm antrenmanlarda olduğu gibi barfiks öncesi de ısınmalısınız. Enerji kaybetmeden ısınarak hem sakatlıkların önüne geçer hem de daha muntazam barfiks çekersiniz.

Ön Kol Kaslarınızı Kuvvetlendirin

Biceps ve ön kol kaslarınızla birlikte bileğinizi güçlendirmeye çalışın. Özellikle hummer curl hareketini fitness programınıza dahil etmeyi unutmayın. Ayrıca bilek ve kol güçlendirici aletler de işe yarayacaktır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Triceps Hareketleri

Evet barfiks çekmek gerçekten kolay değil! Peki barfiks çekemiyorum deyip pes mi edeceğiz? Hayır pes etmek yok! En kolay ve hızlı yoldan nasıl geliştireceğimize az önce değindik. Tüm bunların dışında barfiks çekebilmeniz için aslında belirli bir alt yapı gerekir. Özellikle pazu (biceps) ve ön kol kaslarınız kuvvetli olmalı. Spora yeni başlayanlar hemen 8-10 tane barfiks çekmek için sabırsızlık göstermeyin. Önce sizi yukarıya çekecek kol kaslarınızı kuvvetlendirip bileklerinizi güçlendirmeye çalışın.

Barfiks çekemeyenlere veya barfikse yeni başlayanlara özel yukarıda önemli birkaç püf noktasından bahsettik. Artık barfiks nasıl çekilir ve çekemiyorum diyen kalmasın! 🙂 Ancak barfiks çekebilenler ve daha fazla sayıda barfiks çekmek isteyenler beline ağırlık bağlayarak performansını artırmak için çalışabilirler. Düzenli olarak barfiks hareketi yapmak istiyorsanız, 10 tekrar 3 set halinde gün aşırı yapabilirsiniz. Her set arasında 2 dakika kadar dinlenmeyi ve barfiks çalışmadan evvel vücut ısınma hareketlerini ihmal etmeyin.

Son güncelleme 6 Kasım 2021